17:31 15/1/2012 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ- ΜΠΡΙΖ: 3-0
Γήπεδο: Κονστάντ Βέντεν Στοκ
Ντέρμπι μόνο στα λόγια αποδείχθηκε αυτό ανάμεσα σε Άντερλεχτ και Μπριζ, καθώς η ομάδα του Άριελ Γιάκομπς επικράτησε εύκολα με 3-0 και ξέφυγε με τέσσερις βαθμούς από τη 2η Γάνδη.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Άντερλεχτ, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σουάρες βρήκε μέσα στην περιοχή τον Μποκανί, ο οποίος

με τη μία έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιοργκάνεβιτς.
Η Άντερλεχτ συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 24'. Ο Μποκανί συνδυάστηκε με τον Γιοβάνοβιτς και ο Σέρβος με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη και στο 65' ο Σουάρες έκανε το 3-0 μετά από λάθος του Γιοργκάνεβιτς.
ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Γιουχάζ, Ντεσάχτ, Βασιλέφσκι, Κουγιάτμ, Μπίλια, Κλιέσταν, Ζιλέ, Μποκανί (90+2' Ντε Σούτερ), Γιοβάνοβιτς (88' Κανού), Σουάρες (80' Κανεσίν).
ΜΠΡΙΖ: Γιοργκάνεβιτς, Στένμαν, Ντνκ, Χούφκενς, Άλμπεμπακ, Ζίμλινγκ, Οντζίντζα (84' Φαν Άκερ., Μονιέ (60' Λεστιέν), Βλεμίνκξ, Βάσκεθ (60' Άκπαλα).