00:01 24/4/2015 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ-ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΝΑΠΟΛΙ-ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: 2-2 (4-1)
Γήπεδο: Σαν Πάολο

Τι κι αν έμεινε στ 2-2με τη Βόλφσμπουργκ, η Νάπολι πήρε εύκολα την πρόκριση καθώς στο πρώτο ματς είχε διασύρει τους «λύκους» με 4-1.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Αντουχάρ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Καλιγκιουρί, ενώ στο 25' ο Καγιεχόν αστόχησε από καλό σημείο. Στο 32ο λεπτό η κεφαλιά του Μπέντνερ από κοντά, έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 38' ο Αντουχάρ απέκρουσε το σουτ του Άρνολντ.

Η Νάπολι μπήκε δυνατά

στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Στην κόντρα ο Ιγκουαΐν έδωσε ιδανικά για τον Καγιεχόν που από κοντά έκανε το 1-0. Στο 51' ο Μπενάλιο είπε όχι σε σουτ του Καγιεχόν, ενώ στο 55' το σουτ του Πέρισιτς έφυγε λίγο άουτ και στο 65' ο Μέρτενς με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-0. Κάπου εκεί οι Γερμανοί ξύπνησαν και στο 71ο λεπτό ο Κλόζε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Άρνολντ μείωσε σε 2-1. Και δύο μόλις λεπτά μετά, ο Γκιλαβογκυί έκανε το γύρισμα και ο Πέρισιτς με νέα κεφαλιά έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 90ο λεπτό ο Καλιγκιουρί έχασε μεγάλη ευκαιρία.

ΝΑΠΟΛΙ: Αντουχάρ, Μπρίτος, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Μέρτενς (83' Ενρίκε), Μέστο, Χάμσικ (60' Ινσίνιε), Λόπεθ, Ινλέρ, Καγιεχόν, Ιγκουαΐν (68' Σαπάτα).

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Κλόζε, Νάλδο, Ροντρίγκες (68' Σέφερ), Καλιγκιουρί, Πέρισιτς, Λουίς Γκουστάβο, Τρεσχ (79' Ντοστ), Γκιλαβογκουί (75' Γιουνγκ), Μπέντνερ, Άρνολντ.