Έγινε της... παράτασης

00:30 12/2/2014 - Πηγή: AEK365

ΓΑΛΛΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΚΑΝΕΣ-ΜΟΝΠΕΛΙΕ: 0-0 (1-0 παράταση)

Με ένα γκολ δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής στείλει τις ομάδες στα πέναλτι η Κάνες επικράτησε με 1-0 στην παράταση της Μονπελιέ και πήρε την πρόκριση. Το ματς που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 120' ο Ζομπιρί.

ΑΝΖΕΡ-CA ΜΠΑΣΤΙΑ: 1-1 (4-2 παράταση)

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς η Ανζέρ προκρίθηκε επί

της Μπαστιά επικρατώντας με 4-2 στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπα στο 31' για να απαντήσει ο Αγιαρί στο 57'. Η Μπαστιά έμεινε με δέκα στο 67' όταν αποβλήθηκε ο Μαμαντού Καμαρά. Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου με σκόρερ και πάλι τον Μπα (105'). Με τη σέντρα όμως ο Ντιέρ ισοφάρισε και στο 113' ο Γιαταρά έκανε το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Μπαγιάκ στο 118'.

ΛΙΛ-ΚΑΕΝ: 3-3 ( 4-3 πέναλτι)

Εκπληκτικό ματς το Λιλ-Καέν με την κανονική διάρκεια να λήγει ισόπαλη 3-3 και τους γηπεδούχους να προκρίνονται στα πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα γκολ του Κοϊτά στο 13' και το 27'. Ο Ροντελίν μείωσε στο 32' και στη συνέχεια η Καέν αντιστάθηκε. Στο 76' όμως ο Ντελαπλάς ισοφάρισε και ο Ρου στο 82' έκανε το 3-2. Όλα έδειχναν ότι η Λιλ θα έπαιρνε την πρόκριση αλλά στις καθυστερήσεις το αυτογκόλ του Ροντελίν έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε τίποτα και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι όπου η Λιλ επικράτησε με 4-3.