Εύκολα ο Παναθηναϊκός

21:03 28/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους Ματσιούλις και Μπανκς, ωστόσο οι απουσίες αυτές δεν τον εμπόδισαν να πάρει μία εύκολη νίκη (81-62) απέναντι στον Άρη, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε τη 14η αγωνιστική της Α1. Κορυφαίοι για τους «πράσινους», οι οποίοι περιμένουν την Παρασκευή την Μπάμπεργκ, ενώ στο πίσω μέρος του μυαλού σκέφτονταν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ήταν οι Ούκιτς και Λάσμε με 12 πόντους,

ενώ από 10 σημείωσαν οι Καπόνο, Γκιστ και Ξανθόπουλος. Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάσαλιτς με 20 πόντους, με τον Χαντ να προσθέτει άλλους 18.

Μόνο μία ομάδα ήταν στο... παρκέ από τα πρώτα λεπτά και αυτή ήταν ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν «φουριόζοι» και σε συνδυασμό με την αστοχία του Άρη έκαναν γρήγορα το 11-2. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου απειλούσαν... σποραδικά το καλάθι του «τριφυλλιού» λόγω των πολλών λαθών αλλά και των χαμηλών ποσοστών τους, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο -χωρίς κόπο- προηγούμενοι με 11 πόντους (22-11). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να... παρακολουθούν τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και στο +22 (42-20). Οι μόνες αξιόπιστες λύσεις που είχε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι Πάσαλιτς και Χαντ, ωστόσο το... πάρτι του Λάσμε μέσα στη ρακέτα έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με το υπέρ του 44-30.

Ο Παναθηναϊκός είχε απλουστεύσει τα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μην... φορτσάρει ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος. Το καλάθι του Σκορδίλη έκανε το 49-33, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Άρης άρχισε να το... παλεύει. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου δεν επέτρεψαν τον ψηλό ρυθμό στην αναμέτρηση και με τους Πάσαλιτς και Χαντ να συνεχίζουν να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση, η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (51-45), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, τα εναπομείναντα λεπτά ανήκαν στους «πράσινους», οι οποίοι με ένα επιμέρους σκορ 8-2, προηγήθηκαν με 59-47.

Όπως τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο, έτσι ξεκίνησε και στο τέταρτο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αποφάσισε να κόψει τα... αστεία και πατώντας το γκάζι στα πρώτα λεπτά, εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (66-47). Οι «κίτρινοι» δεν έδειχναν πως μπορούσαν να επαναλάβουν το προηγούμενο «ξέσπασμα», αφού η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +24 (79-55), με το «τριφύλλι» να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 81-62 και να σκέφτεται πλέον μόνο το ματς με την Μπάμπεργκ, για την 6η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας και στο βάθος το... ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-30, 59-47, 81-62.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 6 (1), Καπόνο 10 (2), Ούκιτς 12 (1), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 8(2), Γκιστ 10, Ξανθόπουλος 10 (1), Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 5.

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 20(4), Χαντ 18 (3), Πελεκάνος 7 (2), Βεζένκοφ, Τσιάρας, Ασημακόπουλος 9 (1), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 2, Τσακαλέρης.