EREDIVISIE-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Γκρόνινγκεν-Χέρενφεεν: 1-3
(Ντε Λέουβ 88' πεν.-Φαν Λα Πάρα 32', Ζίγετς 36, Φινμπόγκασον 40')

Στις νίκες επέστρεψε η Χέρενφεεν που επικράτησε με 3-1 της Γκρόνινγκεν.

Η Χέρενφεεν άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Φαν Λα Πάρα, ενώ στο 36' ο Ζίγετς έκανε το 2-0. Στο 38ο λεπτό ο Κιφτενμπελντ αποβλήθηκε για πέναλτι που έκανε και ο Φινμπόγκασον από τα 11 μέτρα, έγραψε το 3-0. Στο 72ο λεπτό και η Χέρενφεεν έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Οτίγκμπα. Στο 88ο λεπτό ο Ντε Λέουβ μείωσε με πέναλτι.

Ζβόλε-Άγιαξ: 1-1
(Φερνάντες 36'-Κλάασεν

7')

Η Αϊντχόφεν έκανε το χατίρι στον Άγιαξ και κέρδισε την Τβέντε χθες, αλλά ο Αίαντας σπατάλησε την ευκαιρία, μένοντας στο 1-1 με τη Ζβόλε.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό με τον Κλάασεν, αλλά στο 36' ο Φερνάντες έκανε το 1-1 για τη Ζβόλε.

Βααλβάικ-Ουτρέχτη: 5-2
(Καστελέν 8', Ντε Ρίντερ 79', Μπεφκέλ 90',Χοακίμ 90+3'-Τοόρνστρα 10' πεν., Σ.ντε Ρίντερ 82')

Ανάσα πήρε η Βααλβάικ που επικράτησε με 5-2 της Ουτρέχτης.

Η Βααλβάικ προηγήθηκε στο 8' με τον Καστελέν, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Τοόρνστρα με πέναλτι, έφερε στα ίσα το σκορ. το 2-1 για τους γηπεδούχους έκανε ο Ντε Ρίντερ στο 79', ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Άντερσον έκανε το 3-1. Με τη σέντρα ο Στιβ ντε Ρίντερ έκανε το 3-2.στο 87ο λεπτό ο Τοόρνστρα έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-3, αστοχώντας σε πέναλτι και στο 90' και στο 90+3' οι Μπεγκέλ και Χοακίμ έγραψαν το τελικό 5-2.

Χέρακλες-Καμπούρ: 1-1
(Τε Βίερικ 90'-Μανού 23')

Στο 1-1 κόλλησε η Καμπούρ με την Χέρακλες κι ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ ως το 90'

Η Καμπούρ άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Μανού, αλλά στο 90' η Χέρακλες ισοφάρισε με τον Τε Βίερικ.