Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της η Άντερλεχτ

JUPILER LEAGUE-7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σταντάρ Λ.-Οστάνδη: 3-5
(Λουίς 27', Ντε Καμάργκο 60', Μπιά 77'-Κουλιμπαλί 48', Σιανί 51, Ντε Σαρτ 65' αυτ., Μάτος 71΄, Ντε Σούτερ 90')

Τεράστιο διπλό για την Οστάνδη με 5-3 επί της Σταντάρ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Λουίς, αλλά οι Κουλιμπαλί (48') και Σιανί (51') έφεραν τούμπα το ματς. Η Σταντάρ ισοφάρισε στο 60' με τον Ντε Καμάργκο, αλλά ο Νυε Σαρτ με αυτογκόλ στο 65' και ο Μάτος στο 71', έκαναν το 4-2 για την Οστάνδη. Το 4-3 διαμόρφωσε ο Μπιά στο 77ο

λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντε Σούτερ έκανε τ 5-3

Σερκλ Μπριζ-Σαρλερουά: 1-0
(Ντουσέν 15')

Τη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα, πέτυχε η Σερκλ με 1-0 κόντρα στη Σαρλερουά.

Η Σερκλ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Ντουσέν και κράτησε ως το τέλος.

Μέχελεν-Βέστερλο: 5-2
(Ριτς 25', 80', Ντε Βιτ 39', Χάνι 51', Γκοντό 54' αυτ.-Γκουνονγκμπέ 45+1', ΜακΝτόναλντ 84')

Εύκολη νίκη με 5-2 πέτυχε η Μέχελεν κόντρα στη Βέστερλο.

Ο Ριτς έκανε το 1-0 για τη Μέχελεν στο 25ο λεπτό, ενώ στο 39' ο Ντε Βιτέκανε το 2-0. Η Βέστερλο μείωσε με τον Γκουνονγκμπέ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ στο 51' ο Χανί έγραψε το 3-1. Το 4-1 διαμόρφωσε στο 54' ο Γκοντο με αυτογκόλ, ενώ στο 80' ο Ριτς έκανε το 5-1. Το τελικό 5-2 έγραψε στο 84' ο ΜακΝτόναλντ.

Ζούλτε Βάρεγκεμ-Μπέβερεν: 1-4
(Πλε 36'-Ρόμπσον 42', Μπαλντέ 49', Ίμπου 63', Βούκουσιτς 64')

Μεγάλο διπλό με 4-1 για την Μπέβερεν επί της Ζούλτε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πλε στο 36ο λεπτό, αλλά στο 42' ο Ρόμπσον έκανε το 1-1 και στο 49 ο Μπαλντέ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μπέβερεν. Στο 63' ο Ίμπου έκανε το 3-1 κι ένα λεπτό μετά ο Βούκουσιτς έραψε το 4-1.

Λιρς-Άντερλεχτ: 2-2
(Βάντερσον 44', Νγκαβά 90+3'-Ατσεμπόνγκ 51', Σιριάκ 83')

Γκέλα στις καθυστερήσεις για την Άντερλεχτ που κόλλησε στο 2-2 με τη Λιρς.

Η Λιρς άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Βάντερσον, αλλά στο 51' ο Ατσεαμπόνγκ έφερε στα ίσα το σκορ. η Άντερλεχτ έφερε τούμπα το ματς στο 83ο λεπτό με το γκολ του Σιριάκ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Νγκαβά έκανε το 2-2.