Έχασε πρωτιά και διαφορά ο ΟΣΦΠ

23:55 13/3/2015 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 73-64 στο ΣΕΦ από τη Φενέρ και τώρα... τρέχει. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να πάρουν ριμπάουντ και ήταν αρκετά άστοχοι με αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα να τους «πιάσει» στην κατάταξη του ΣΤ' Ομίλου. Πλέον, οι δύο ομάδες μαζί και με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ισοβαθμούν στην κορυφή. Ο Ολυμπιακός,

πέραν του αρνητικού αποτελέσματος, έχασε και τη διαφορά της επικράτησής του στην Κωνσταντινούπολη (68-74).

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να σταματήσει την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας της Φενέρμπαχτσε, που είχε ως συνέπεια για τους «ερυθρόλευκους» τους 19 πόντους τους οποίους δέχθηκαν από το δίδυμο Γκάουντλοκ, Χίκμαν με 5/6 τρίποντα. Η ομάδα του Πειραιά είχε, επίσης, πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ με την τουρκική ομάδα να παίρνει 7 επιθετικά έναντι κανενός του Ολυμπιακού!Στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν σκορ μέσα στην ρακέτα και η διαφορά του πρώτου μέρους υπέρ της Φενέρ (39-35) θα ήταν μεγαλύτερη, εάν ο Λαφαγιέτ δεν πετύχαινε 9 πόντους με 2/3 τρίποντα στην δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με 7 πόντους (32-25) 3' και 26'' πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Ένα κρεσέντο του Σπανούλη (ο οποίος δέχθηκε γονατιά και αγωνιζόταν με αιμάτωμα) με ασίστ και τρίποντο έδωσε έναυσμα αντεπίθεσης στην 3η περίοδο, ωστόσο ο Γκάουντλακ απαντούσε σε κάθε περίπτωση. Ένα μπλακ άουτ και των δύο ομάδων κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Η ευστοχία επανήλθε για τη Φενέρμπαχτσε μόνο, η οποία νίκησε κατά κράτος τον Ολυμπιακό στα τρίποντα.
Τρεις απανωτές χαμένες επιθέσεις του Ολυμπιακού μετέτρεψαν το 51-55 σε 51-60. Κάθε "ψαλίδισμα" του σκορ προκαλούσε... τρίποντο από τους Τούρκους, με συνέπεια ο Ολυμπιακός να μην πλησιάζει. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η διαφορά πήγε στο +12 (58-70) και ο Ολυμπιακός έχασε και τη διαφορά της νίκης του στην Πόλη, η οποία θα παίξει ρόλο σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 50-55, 73-64.

Ολυμπιακός: Χάντερ 6, Ντάνστον 12, Σπανούκης 5, Σλούκας 9, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 4, Λαφαγιέτ 14, Ντάρντεν 3, Λοτζέσκι.

Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλακ 24, Ζήσης 1, Χίκμαν 7, Μπιέλιτσα 16, Ερντέν 4, Μπογκντάνοβιτς 5, Σαβάς 4, Βέσελι 7, Πρέλντζιτς 5.