Δύσκολα ο ΠΑΟ

22:23 30/11/2013 - Πηγή: AEK365

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, όπου με εξαίρεση το δεύτερο μισό του β' σετ, έγινε μεγάλη μάχη ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-0 το Μαρκόπουλο πανηγυρίζοντας την πρώτη του εντός έδρας νίκη στη σεζόν.

Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ λιγότερα λάθη (μόλις 11 έναντι 26 του αντιπάλου του) κυρίως

στα κρίσιμα σημεία ενώ είχε και 14 μπλοκ (έναντι 4).

Στο πρώτο σετ το Μαρκόπουλο είχε σταθερά το προβάδισμα (9-12, 15-16, 17-20), αλλά ο ΠΑΟ έφτασε σε σετ μπολ (24-23) για να χάσει την επίθεση η Μερτέκη (24-24) και να ακολουθήσει ένα θρίλερ. Στο 30-31 το Μαρκόπουλο έχασε το 7ο σερβίς του στο πρώτο σετ (31-31) για να ακολουθήσει επίθεση της Τσίμα (32-21) και αντένα της Βαρουδάκη για το 33-31.

Στο β' σετ το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 10-12, αλλά δέχθηκε σερί 15-2 (!!!) που ξεκίνησε από τα σερβίς της Μιλοβάνοβιτς, για να έχουμε στη συνέχεια ένα ακόμη δραματικό σετ.

Ο ΠΑΟ ξέφυγε 11-6, αλλά ήταν η σειρά της Σάντερς να κάνει καλό σερί από τη γραμμή του σερβίς (11-11). Ο ΠΑΟ ήταν σταθερά μπροστά )14-12, 16-13, 21-19) όμως το Μαρκόπουλο έβρισκε τρόπο να ισοφαρίζει κι αφού έσωσε το πρώτο ματς μπολ (24-24 με μπλοκ στη Μερτέκη), έφτασε σε σετ μπολ (24-25) με άουτ επίθεση της Μερτέκη. Ο ΠΑΟ όμως αντέδρασε, ισοφάρισε με την Βασιλαντωνάκη, προηγήθηκε με μπλοκ της Καββαδία και τελικά πήρε το ματς με λάθος της Σάντερς.

«Καμία νίκη δε θα έρθει εύκολα. Όλες οι ομάδες είναι ενισχυμένες, όλες οι ομάδες παίζουν καλύτερα και μέχρι η δική μας ομάδα να δέσει και να πάρει τις εμπειρίες που πρέπει τα παιχνίδια θα είναι δύσκολα. Σήμερα όμως δείξαμε χαρακτήρα στα δύσκολα και πήραμε ένα πολύτιμο τρίποντο, ενώ πανηγυρίσαμε τη πρώτη νίκη στην έδρα μας», είπε ο Γιώργος Ρούσης και συμπλήρωσε: «Θέλουμε να είμαστε στα πλέι οφ και αυτό περνάει από κάθε έδρα. Βλέπουμε μακριά τον στόχο μας, αλλά βλέπουμε και ένα, ένα τα παιχνίδια. Σήμερα βοήθησαν όλες οι αθλήτριες και σιγά, σιγά βρίσκουμε την ομοιογένεια που χρειάζεται».

Από την πλευρά του ο Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Είμαι δυσαρεστημένος από το αποτέλεσμα, αλλά ικανοποιημένος από την προσπάθεια. Το τελικό σκορ μας αδικεί, όμως κάναμε τρομερά λάθη σε κρίσιμα σημεία, χάσαμε πολλά σετ μπολ κι αυτό μας κόστισε».

Τα σετ: 33-31, 25-14, 27-25
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (13/26 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 10 (9/15 επ., 1 άσο, 26% υπ. - 13% άριστες), Τσίμα 15 (12/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 38% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 1, Κελεσίδου -λ (15% υπ. - 00% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια

Μαρκόπουλο (Ορφανός): Ψωμά 11 (8/26 επ., 3 άσοι, 57% υπ. - 43% άριστες), Σάντερς 4 (1/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Λιάγκη 10 (10/26 επ.), Γιαννέλου 1 (1/1 επ.), Γεωργιάδου 8 (7/13 επ., 1 άσο), Βαρουδάκη 24 (21/36 επ., 3 άσοι, 63% υπ. - 47% άριστες), Μεθενίτη -λ (45% υπ. - 23% άριστες) / Δικαιούλια, Πολυδώρου, Ζήση 1.