Δύο στα δύο η Εθνική

19:56 8/1/2012 - Πηγή: AEK365

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στον 6ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2013 σημείωσε η Εθνική ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά από ένα πολύ δύσκολο ματς επικράτησε 30-27 της Κύπρου στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη πέτυχε τον στόχο της, που ήταν το απόλυτο στα ματς με τους Κύπριους και πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση της στα μπαράζ της διοργάνωσης κόντρα στην Βοσνία στα δύο παιχνίδια

που θα δώσει στο Γκόραζντε την Τετάρτη και στη Θεσσαλονίκη (Μίκρα -3) την επόμενη Κυριακή.

Ξέμεινε από πίβοτ!

Στο αγωνιστικό κομμάτι από την αρχή φάνηκε πως η Ελλάδα θα στερηθεί ξανά την βοήθεια της τύχης, αφού μόλις στο 13' ο πίβοτ Μπάμπης Ανανιάδης τραυματίστηκε στον αριστερό προσαγωγό και δεν ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ο νεαρός θα χάσει σίγουρα το ματς με την Βοσνία εκτός έδρας, ενώ είναι ιδιαίτερα αμφίβολος και για τον επαναληπτικό στη Θεσσαλονίκη. Αυτός ο τραυματισμός σε συνδυασμό με την ήδη σημαντική απουσία του αρχηγού Γιώργου Χαλκίδη (ενώ τραυματίας είναι και ο Δημάκης) έκανε ευάλωτη την άμυνα της ομάδας, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των 6 γκολ στο 25' (9-15) που είχε και οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά 15-17 (σκορ ημιχρόνου), ενώ στις αρχές του δευτέρου μέρους γύρισαν το ματς. Με ένα επιμέρους σκορ 9-2 και σερί 3-0, προηγήθηκαν 18-17 στο 35'. Μάλιστα λίγο αργότερα αύξησαν την διαφορά στα δύο γκολ (20-18 και 23-21 στο 45΄).

Έδειξε χαρακτήρα στο τέλος

Η Ελληνική ομάδα έκανε το δικό της ξέσπασμα και στο επόμενο 6λεπτο κατάφερε με σερί 4-0 να ισοφαρίσει αρχικά 23-23 (49΄) και στη συνέχεια να προηγηθεί 23-25 με δύο τέρματα του Ευαγγελίδη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε το προβάδισμα και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη με ένα νέο σερί 4-0 και συνολικό επιμέρους σκορ 9-2, μετατρέποντας το 25-26 (55') σε 25-30 (58΄) μέσα σε τρία λεπτά με δύο τέρματα του Τζιμούρτου και από ένα των Μαστορογιάννη, Ζαραβίνα. Το τελικό 27-30 ήρθε με δύο γκολ των Κυπρίων στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ και από τους καλύτερους της Εθνικής ήταν ο Δημήτρης Τζιμούρτος με 8 γκολ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο τερματοφύλακας Γιώργος Γεωργιάδης που άρχισε αντί του Κώστα Τσιλιμπάρη και ολοκλήρωσε τον αγώνα.

ΚΥΠΡΟΣ- ΕΛΛΑΔΑ 27-30

Τα δεκάλεπτα: 6-7, 9-12, 15-17 (ημχ.), 20-18, 23-24, 27-30

ΚΥΠΡΟΣ (Γιάννης Αρβανίτης): Νούνγκοβιτς, Κώστα, Οικονόμου, Στυλιανού, Ταρτίος, Κυπριανού, Ευσταθιάδης 5, Νικηφόρου 1, Δημοσθένους 5, Αργυρού 1, Χρυσάνθου 1, Σοφοκλέους 1, Γεωργίου Α. 2, Παπακυπριανού 10, Μιχαηλίδης 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Τσιλιμπάρης, Μεγαλοοικονόμου 2, Τζιμούρτος 8, Μαστορογιάννης 2, Ριγανάς 1, Ζαραβίνας 3, Σαμαράς 1, Μπαλωμένος 4, Ευαγγελίδης 3, Αλ