20:22 1/3/2014 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 27η αγωνιστική

Σεντ Ετιέν-Μονακό 2-0
(17' Λεμουάν, 67' Χαμουμά)
Στο "Ζοφρουά Γκισάρ", η Σεντ Ετιέν χωρίς να απειληθεί στιγμή, κέρδισε 2-0 την Μονακό και ανέβηκε στην 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.
Στο 17' ο Λεμουάν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους οι οποίοι στο 67ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Χαμουμά ο οποίος έκανε το 2-0 κόντρα σε μια Μονακό που ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά την 19η αγωνιστική, μια ήττα που μπορεί να αποδειχθεί καταδικαστική

στην μάχη του τίτλου. Συγκεκριμένα, αν η πρωτοπόρος Παρί Σεν Ζερμέν κερδίσει την Κυριακή την Μαρσέιγ θα ξεφύγει 8 βαθμούς από το συγκρότημα του Ρανιέρι.

Ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στο ευρωπαϊκό... όνειρο έκανε η Ρεμς, που νίκησε εύκολα 3-1 στην έδρα της τη Βαλενσιέν, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ιμπέρ Φουρνιέ είχε εύκολο έργο στο «Ογκίστ Ντελόν» και με γκολ των Ντε Πρεβίλ (21') και Ονιάνγκ στο 38' προηγήθηκε 2-0 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Σαρμπονιέ (78') «καθάρισε» την υπόθεση νίκης, ενώ στο 88' ο Ντοσεβί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από τα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου ξεχώρισε η μεγάλη εντός έδρας νίκη της Σοσό επί της Μπορντό με σκορ 2-0, χάρη στην οποία έμεινε «ζωντανή» στη μάχη της παραμονής. Μεγάλο «διπλό» της Τουλούζ, 3-0, στην έδρα της Νις. «Γκέλα» για τη Ρεν, που ηττήθηκε 2-0 στο «σπίτι» της από την Γκινγκάμπ.