19:39 1/3/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 28η Αγωνιστική

Σέλτικ-Ινβερνές 5-0
(12΄, 57΄, 86΄ Γκριφίθς 22΄Μαλγκρού, 78΄Κόμονς)

Πριν λίγες μέρες η Σέλτικ έχασε το αήττητο στο πρωτάθλημα μετά το 2-1 από την Αμπερντίν και σήμερα ξέσπασε πάνω στην Ινβερνές συντρίβοντας την με 5-0 στην μεγαλύτερη, σε έκταση, νίκη, των πρωταθλητών Σκωτίας στην σεζόν. Ο Λέιγκ Γκρίφιθς με χατ τρικ ήταν ο πρωταγωνιστής πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ στο

12 με τον Μαλγκρού να κάνει το 2-0 στο 22'. Στην επανάληψη ο Γκρίφιθς πέτυχε άλλα δυο γκολ, στο 57' και το 86', με τον Κόμονς ενδιάμεσα να βάζει και αυτός το λιθαράκι του στο επιβλητικό 5-0.

Αμπερντίν-Σεντ Τζόνστον 1-0
(8΄Τζακ)
Το γκολ του Ράιαν Τζακ μόλις στο 8ο λεπτό ήταν αρκετό για την Αμπερντίν να πάρει την νίκη 1-0 επί της Σεντ Τζόνστον και να διατηρήσει την διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την 3η Μάδεργουελ.

Μάδεργουελ-Χαρτς 4-1
(18΄Βίγουρς, 37΄ Άισγορθ, 65΄Σούτον, 74΄Μακ Φάντεν- 69΄Πάτερσον)
Ελπίδες για Europa League εξακολουθεί να έχει η Μάδεργουελ που κέρδισε 4-1 την ουραγό Χαρτς με τον Τζέιμς ΜακΦάντεν να πετυχαίνει ένα γκολ και να δημιουργεί τα υπόλοιπα τρία. Στο πρώτο μέρος τα γκολ των Βίγουρς (18') και Άισγορθ έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στην Μάδεργουελ που στο 65' έκανε το 3-0 με τον Σούτον. Στο 69' ο Πάτερσον μείωσε για την Χαρτς και πέντε λεπτά αργότερα ο ΜακΦάντεν από δημιουργός έγινε εκτελεστής για το τελικό 4-1.

Ρος Κάουντι-Πάρτικ Θιστλ 1-1