PREMIER LEAGUE-26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΤΟΟΥΚ-ΣΟΥΟΝΣΙ: 1-1
Γήπεδο: Μπριτάνια

Χαρούμενες έμειναν Στόουκ και Σουόνσι που αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Στο 9ο λεπτό ο Άνταμ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Βορμ να πέφτει και να διώχνει, ενώ στο 17' η Στόουκ έφτασε στο γκολ. Η προσπάθεια του Οντεμβίγκι βρήκε το δοκάρι του Βορμ αλλά στην επαναφορά ο Κράουτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Στο 19ο λεπτό ο Βορμ έδιωξε δύσκολα το όμορφο φαλτσαριστό σουτ του Αρναούτοβιτς, όπως έκανε και στο 30' σε προσπάθεια

του Γουόλτερς. Στο 37ο λεπτό, το σουτ του Ντάιερ, έφυγε μόλις άουτ.

Στο 46ο λεπτό ο Μπόνι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, αλλά στο 50' ο Φλόρες με νέα κεφαλιά έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 77ο λεπτό ο Σόουκρος έκοψε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μπόνι.

ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Σόουκρος, Γουίλσον, Πίετερς, Οντεμβίγκι, Άνταμ, Γουέλαν (68' Γκουϊντετί), Αρναούτοβιτς (55' Ν'Ζονζί), Γουόλτερς (55' Ασαϊντί), Κράουτς

ΣΟΥΟΝΣΙ: Βορμ, Ρανχέλ, Τσίκο, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μπρίτον (89' Μπρίτον), Κάνιας, Ντάιερ (81' Εμνές), Ερνάντεζ (75' Ντε Γκουζμάν), Ράουτλετζ, Μπόνι

ΦΟΥΛΑΜ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 2-3
Γήπεδο: Κρέιβεν Κότατζ

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε η Λίβερπουλ επί της Φούλαμ (3-2) και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι του τίτλου...

Η Φούλαμ πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, από ένα τραγικό λάθος του Κόλο Τουρέ. Ο Ρίτσαρτσον έβγαλε από δεξιά τη σέντρα και ο Ιβοριανός προσπαθώντας να διώξει την μπάλα, τη βρήκε ελάχιστα αι την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 10' το σουτ του Χόλτμπι πέρασε ελάχιστα άουτ, όπως κι εκείνα των Στάριτζ και Κουτίνιο στο 27' και στο 32'. Στο 35ο λεπτό η κεφαλιά του Μπεντ έφυγε άουτ αλλά στο 41' ο Τζέραρντ έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στον Στάριτζ που πλάσαρε ιδανικά τον Στεκέλενμπουργκ κι έκανε το 1-1. Στο 45' το όμορφο σουτ του Τζέραρντ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 52' το φάουλ του Σουάρες βρήκε το δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μινιολέ μπλόκαρε το πλασέ του Σίντγουελ. Στο 61΄ο Σουάρες είχε νέο δοκάρι, αλλά στο 63' η Φούλαμ πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Μετά από γέμισμα οι Σκρτελ και Φλάναγκαν έκαναν τραγικό λάθος και ο Ρίτσαρντσον από κοντά νίκησε τον Μινιολέ για το 2-1. Στο 71ο λεπτό ο Κουτίνιο έκανε το σουτ και η μπάλα αφού κόντραρε και στον Χάιτινγκα κατέληξε στα δίχτυα τη Φούλαμ για το 2-2. Στο 83ο λεπτό το σουτ του Κουτίνιο έφυγε μόλις άουτ, αλλά στο 90' ο Στάριτζ κέρδισε πέναλτι και ο Τζέραρντ από τα 11 μέτρα έκανε το 3-2.

ΦΟΥΛΑΜ: Στεκέλενμπουργκ (76' Στοκντέιλ), Ρίτερ, Χάιτινγχα, Μπερν, Ρίισε, Τάνικλιφ, Σίντγουελ, Κβιστ, Ρίτσαρτσον (70' Κατσάνικλιτς), Χόλτμπι, Μπεντ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Φλάναγκαν, Σισοκό, Τουρέ, Σκρτελ, Τζέραρντ, Χέντερσον, Στέρλινγκ (82' Τεϊσέιρα), Κουτίνιο (90+2' Άγκερ), Σουάρεζ, Στάριτζ

ΑΡΣΕΝΑΛ- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: 0-0
Γήπεδο: Emirates

Μπορεί το ντέρμπι να ήταν ανάμεσα σε Άρσεναλ και Γιουνάτεντ αλλά κερδισμένη ήταν η Τσέλσι. «Κανονιέρηδες» και «μπέμπηδες» κόλλησαν στο 0-0 κι έτσι ο Μουρίνιο παραμένει μόνος πρώτος.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Καθόρλα έβγαλε όμορφα για τον Ζιρού, που αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 10' το σουτ του Ροσίτσκι κόντραρε και δεν ανησύχησε τον Ντε Χέα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μερτεζάκερ έκοψε σωτήρια τον Φαν Πέρσι, ο οποίος στο 18'΄αστοχηε από ιδανική θέση. Στο 44ο λεπτό η Άρσεναλ βγήκε στην κόντρα, αλά το σουτ του Καθόρλα ήταν κακό και πέρασε άουτ.

Στο 62ο λεπτό ο Βαλέντσια έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κοσιελνί, ενώ στο 77΄ο Ζιρού δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά. Η Γιουνάιτεντ άγγιξε το γκολ στο 79ο λεπτό, καθώς μετά από σέντρα του Ρούνεϊ, ο Φαν Πέρσι έκανε την κεφαλιά και ο Σέζνι βρήκε όσο χρειαζόταν για να στείλει την μπάλα στο δοκάρι. Στο 84ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντε Χέα να πε όχι σε δύσκολο σουτ του Καθόρλα

ΆΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Αρτέτα, Γουίλσιρ, Ροσίτσκι (74' Τσάμπερλεϊν), Οζίλ, Καθόρλα, Ζιρού

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Ράφαελ, Σμόλινγκ, Βίντιτς, Εβρά, Βαλέντσια (80' Γιανγκ), Κλέβερλι, Κάρικ, Μάτα (75' Γιανουζάι), Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ-ΤΟΤΕΝΑΜ: 0-4
Γήπεδο: Σεντ Τζέιμς Παρκ

Στο κόλπο της τετράδας, ακόμη και του τίτλου, μπήκε γερά η Τότεναμ, μετά από τη νίκη της με 4-0 μέσα στην έδρα της Νιούκαστλ.

Στο 5ο μόλις λεπτό, ο Αντεμπαγιόρ έκανε το σουτ από καλή θέση, με τον Ανιτά να βάζει την κόντρα, ενώ στο 6' ο Κρουλ είπε όχι σε δυνατό σουτ του Παουλίνιο. Η Τότεναμ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 19ο λεπτό, καθώς ο Μπενταλέμπ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Κρουλ δεν έδιωξε καλά και ο Αντεμπαγιόρ με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-0. Στο 26ο λεπτό ο Σισέ προσπάθησε να κρεμάσει τον Γιορίς, χωρίς επιτυχία, ενώ στο 31' ο Λένον έκανε το σουτ και ο Κρουλ έπεσε κι έδιωξε δύσκολα.

Στο 53ο λεπτό ο Κρουλ απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Αντεμπαγιόρ και στην επαναφορά ο Παουλίνιο έγραψε το 2-0. Στο 70ο λεπτό ο Γιορίς έδιωξε δύσκολα το σουτ του Ντάμετ, όπως έκανε και στο 73' σε προσπάθεια του Γκουφράν. Στο 80' ο Γιορίς έδιωξε με τα πόδια την κεφαλιά του Σισέ και στο 82' ο Αντεμπαγιόρ εκμεταλλεύτηκε νέα κακή επέμβαση του Κρουλ κι έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 έκανε στο 89ο λεπτό ο Τσαντλί με όμορφο πλασέ.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Ντεμπισί, Γουίλιαμσον, Σ. Τέιλορ, Σαντόν (46' Ντάμετ), Γκουφράν, Σισοκό, Ανίτα, Σάμι Αμεόμπι (71' Μαρβό), Ντε Γιονγκ (63' Μπεν Αρφά), Σισέ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Γουόκερ, Καμπούλ, Βερτόνχεν, Νότον, Ντεμπελέ (64' Τάουνσεντ), Μπεντάλεμπ, Καπού, Παουλίνιο, Λένον (75' Τσαντλί), Αντεμπαγιόρ (84' Σολδάδο).