20:06 5/10/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αγία Νάπα-ΑΕΚ: 1-2
(Μαρκόφσκι 14'-Ξολαούτι 45+1', Μπόγιεβιτς 90+2')

Με γκολ του Μπόλιεβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα η ΑΕΚ πήρε μια σπουδαία νίκη από βαθμολογικής άποψης και έφτασε τους δέκα βαθμούς. Τρίτη νίκη εκτός έδρας για την ομάδα της Λάρνακας που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 14' (Μάρκοβιτς) . Ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κολαούτι.

ΑΕΛ-Ανόρθωση:

4-1
(Ντανιελζίνιο 31', Γκίκιεβιτς 47', Εντμάρ 66', Σταύρου 90'-Γιακοβένκο 55')

Η ΑΕΛ έκανε περίπατο το ντέρμπι με την Ανόρθωση, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 4-1 και επανήλθε στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές.

Πολυφωνία στους σκόρερ για την ομάδα του Ιβάϊλο Πέτεφ καθώς σκόραραν οι Ντανιελζίνιο, Γκιγκίεβιτς, Εντμάρ και Σταύρου, ενώ για την Ανόρθωση μείωσε προσωρινά ο Ιακοβένκο.

Η Ανόρθωση πλήρωσε άλλη μια φορά τα λάθη στην άμυνα, και γνώρισε άλλη μια εκτός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ διατηρήθηκε και η αρνητική παράδοση στο Τσίρειο και γενικότερα στα εκτός έδρας ματς.