16:58 6/10/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μαρσέιγ- Παρί Σεν Ζερμέν:
(Αγιού 34' πεν.- Μάξγουελ 45', Ιμπραΐμοβιτς 66' πεν.)

Τεράστια νίκη με 2-1 πέτυχε η Παρί επί της Μαρσέιγ και ισοβαθμεί στην 1η θέση με τη Μονακό.

Η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ σε μια φάση που σημάδεψε το ματς στο 34'. Ο Μότα προσπαθώντας να διώξει την μπάλα από την περιοχή του, κλώτσησε τον Βαλμπουενά και ο ρέφερι έδειξε δικαιολογημένα το πέναλτι, αλλά απέβαλλε τον Ιταλό αδικαιολόγητα. Ο Αγιού εκτέλεσε το πέναλτι κι έκανε το 1-0. Παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με

παίκτη λιγότερο, η Παρί έκανε το 2-1 στο 66ο λεπτό με πέναλτι του Ιμπραΐμοβιτς.

Μονπελιέ- Λιόν: 5-1
(Μοντανό 16', 68', Μονιέ 45', Καμπελά 59' πεν., 66'- Λακαζέτ 48')

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Λιόν, που γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 5-1 από τη Μονπελιέ. Αυτή είναι κ ιη πιο βαριά ήττα της Λιόν από τις 06/05/06 όταν και είχε χάσει με 4-0από τη Λιλ.

Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Μοντανό, ενώ στο 45' ο Μονιέ έκανε το 2-0. Η Λιόν μείωσε με τον Λακαζέτ στο 47ο λεπτό, αλλά στο 59' ο Καμπελά με πέναλτι έκανε το 3-1. Η Μονπελιέ συνέχισε να πιέζει και στο 66' ο Καμπελά έκανε το 4-1', ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μοντανό πέτυχε το 5-1. Στο 83' η Λιόν έχασε και τον Γκοναλόν με κόκκινη κάρτα.

Μπορντό- Σοσό: 4-1
(Σαϊβέ 21' πεν., Ζουσιέ 39', Ντιαμπατέ 70', 90'- Κοντού 17)

Σημαντική νίκη με τ-1 πέτυχε η Μπορντό επί της Σοσό.

Η Σοσό άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Κοντού, αλλά στο 21' ο Σαϊβέ με πέναλτι έκανε το 1-1 και στο 39' ο Ζουσιέ έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπορντό. Το 3-1 έκανε ο Ντιαμπατέ στο 70ο λεπτό, ενώ στο 90' ο ίδιος έγραψε καιτο 4-1.