20:07 12/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ligue 1 20η αγωνιστική
Τρουά-Λιόν 1-2
Γήπεδο: "Stade de l'Aube"

Χθες η Παρί Σεν Ζερμέν έμεινε στο 0-0 με την Αζαξιό και σήμερα η Λιόν δέχτηκε με χαρά το "δώρο" της ομάδας του Παρισιού καθώς κέρδισε 2-1 στην έδρα της Τρουά και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση.
Η Λιόν μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι και μόλις στο 11ο λεπτό έπειτα από κόρνερ, ο Μαλμπράν έβγαλε την σέντρα και ο Γκοναλόν με κεφαλιά έκανε

το 1-0. Στην συνέχεια οι δυο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες και τελικά η Τρουά ήταν αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα όταν στο 38ο λεπτό ο Νιβέτ με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φερκρούτ για το 1-1.
Στο δεύτερο μέρος, η Λιόν κυρίως με τον Λισάντρο Λόπες προσπάθησε να φανεί απειλητική με τον Ρεμί Γκαρντ να περνά στο παιχνίδι τον Φοφανά και τον Λακαζέτ ωστόσο την λύση έδωσε ο Ουμτιτί. Στο 75ο λεπτό το σουτ του Ουμτιτί κατέληξε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο ίδιος παίκτης με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.
Στα λεπτά που απέμειναν η Τρουά είχε ευκαιρίες αλλά δεν αξιοποίησε καμία από αυτές και έτσι έμεινε το τελικό 1-2 που δίνει το δικαίωμα στην Λιόν να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

Νανσί- Λιλ: 2-2
(Κρανζέ 21', Αγιάσε 82'- Ρου 1', Παγιέ 32')

Στο 2-2 κόλλησε η Λιλ μέσα στην έδρα της Νανσί.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Λιλ που άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Ρου, αλλά στο 21' ο Κρανζέ έφερε στα ίσα το ματς. Η Λιλ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 32' με τον Παγιέ αλλά ο Αγιάσε στ 82' έκανε το 2-2

Εβιάν-Μπρεστ: 0-2
(Μπεν Μπασάτ 15΄πεν., Γκρουγί 90+2')

Τεράστιο διπλό για την Μπρεστ που επικράτησε με 1-0 της Εβιάν.
Η Εβιάν έμεινε από τα 12ο λεπτό με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λακουέ, που έκανε πέναλτι και στο 15' από τα 11 μέτρα ο Μπεν Μπασάτ έγραψε το 1-0 για την Μπρεστ. Στη συνέχεια η Μπρεστ έμεινε πίσω και στο 90+2 ξαναχτύπησε με τον Γκρυγί.

Μονπελιέ- Λοριάν: 2-0
(Σαρμπονιέ 79', 90')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Μονπελιέ επί της Λοριάν.
Ο Σαρμπονιέ άνοιξε το σκορ στο 79ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το τελικό 2-0 στο 90'.

Ρεν- Μπορντό: 0-2
(Γκουφράν 57', Σαϊβέ 66')

Μεγάλο διπλό για την Μπορντό που επικράτησε με 2-0 της Ρεν.
Η Μπορντό άνοιξε το σκορ με τον Γκουφράν στο 57ο λεπτό, ενώ στο 66' ο Σαϊβέ έκανε το 2-0.