23:40 15/10/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2014- 3ος ΟΜΙΛΟΣ- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΟΥΗΔΙΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ: 3-5
Γήπεδο: Στάδιο Φιλίας

Δεν χαρίστηκε στη Σουηδία η Γερμανία, καθώς την κέρδισε με 5-3 και λογικά την έριξε στους αδύνατους.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Λάρσον έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Χισέν άνοιξε το σκορ για τους Σουηδούς, ενώ στο 43' ο Κατσάνικλιτς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Παρόλα αυτά στο 54' ο Οζίλ μείωσε

σε 2-1 και έβαλε ξανά τη Γερμανία στο ματς.

Η Γερμανία μπήκε δυνατά στο 2ο μέρος και στο 53ο λεπτό έφερε στα ίσα τα ματς με τον Μάριο Γκέτσε. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Σουηδία, δέχτηκε και 3ο γκολ στο 57', από τον Σίρλε. Στο 66' ο Σίρλε πέτυχε τα 4-2 για τα «πάντσερ» πριν μειώσει σε 4-3 ο Χισέν στο 69'. Το 5-3 για τους Γερμανούς έκανε στο 76ο λεπτό ο Σίρλε που πέτυχε χατ τρικ.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Βίλαντ, Άντονσον, Νίλσον, Όλσον, Μπένγκτσον, Ελμ (58' Σβένσον), Λάρσον, Κάλστρομ, Κατσάνικλιτς (72' Ντουρμάζ), Χισέν, Τόιβονεν (84' Βέρνμπλουμ).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ Γιάνσεν, Χούμελς, Λαμ, Μπόατενγκ, Σβαϊνστάιγκερ Οζίλ (82' Ντράξλερ), Μίλερ (46' Γκέτσε), Κρούζε (75' Χέβεντες), Κρόος, Σίρλε.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ- ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: 3-1
Γήπεδο: Αβίβα Στάντιουμ

Τη νίκη με 3-1 πήρε η Ιρλανδία σε ένα αδιάφορο ματς με το Καζακστάν.

Το Καζακστάν αιφνιδίασε την Ιρλανδία και άνοιξε το σκορ στο 13' με τον Σόμκο, αλλά 4 λεπτά μετά ο Κιν με πέναλτι έφερε στα ίσα τα μας. Μάλιστα στο 26ο λεπτό η Ιρλανδία γύρισε το ματς με γκολ του Ο' Σέι, ενώ στο 78' ο Σόμκο με αυτογκόλ έκανε το τελικό 3-1.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Φορντ, Κόουλμαν, Ο'Σέι, Νταν, Γουίλσον, ΜακΚάρθι, Γκίμπσον (37' Γουέλαν), Κιν, Στόουκς (87' Χουλαχάν), Ριντ (75' ΜακΓκίντι), Ντόιλ.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σιντέλνικοφ, Κισλίτσιν (32' Φινοντσένκο), Ντμιτρένκο, Ένγκελ, Σόμκο, Γκούρμαν, Κάρποβιτς (84' Σαμπάλιν), Μπαϊζάνοφ, Κορόμπκιν, Σκέτιν (61' Γιούρι), Κισινιτσένκο.

ΝΗΣΟΙ ΦΑΡΟΕ- ΑΥΣΤΡΙΑ: 0-3
Γήπεδο: Τόρσβολουρ

Εύκολη νίκη πέτυχε η Αυστρία επί των Νήσων Φαρόε με 3-0 σε ένα αδιάφορο ματς.

Τα Φαρόε άντεξαν 17 λεπτά στην πίεση της Αυστρία, καθώς σε εκείνο το σημειο ο Αντρέας Ίβανσιτς έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη η Αυστρία πίεσε κι άλλο και στο 63ο λεπτό ο Πρεντλ έκανε το 2-0, ενώ στο 67' ο Αλάμπα με πέναλτι έκανε το 3-0.

ΦΑΡΟΕ: Νίλσεν, Β.Ντάβιντσεν, Γιοχ.Ντάβιντσεν, Μπάλντβιντσον, Μπενζάμισεν, Γιουστίνουσεν, Νες, Όλσεν (82' Έντμουντσον), Χάνσον, Χολστ (71' Μούριτσεν), Κλέτσκαρντ (74' Όλσεν).

ΑΥΣΤΡΙΑ: Λίντνερ, Ντράγκοβιτς, Φουχς (72' Φουχς), Πόγκατετζ, Πρεντλ (81' Ορτρέχνερ), Κλάιν, Ίβανσιτζ, Αλάμπα, Κάβλακ, Χάρνικ (73' Σάμπιτζερ), Χόσινερ.