Δεν χαρίστηκε στον κουμπάρο του ο Ομπράντοβιτς

22:04 9/4/2015 - Πηγή: AEK365

Η Ούλκερ δεν χαρίστηκε στην Εφές, την κέρδισε με 83-72 και στέλνει την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς να περιμένει τον αγώνα της Μάλαγα με την Λαμποράλ Κούτσα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Γκάουντλοκ με 24 πόντους και εντυπωσιακά ποσοστά, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μπογκντάνοβιτς για τους νικητές. Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ο Μπατούκ με 12.

Η Ούλκερ άρχισε από νωρίς δυνατά και προηγήθηκε στο 8' για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (19-8) με τρίποντο του Γκάουντλοκ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με αυτή τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η γηπεδούχος κρατούσε αυτή τη διαφορά

μέχρι το 14', όταν κάπου σε εκείνο το σημείο, η Εφές επιχείρησε και έκανε το δικό της come-back για να φέρει την διαφορά με ένα επιμέρους 10-2 στο -3 (31-28). Η διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου ωστόσο πήγε στο +8 με ένα 5-0 της Ούλκερ στο τελευταίο 1.30 της 2ης περιόδου.

Η 3η περίοδος αρχίζει με την Εφές να κάνει ένα 5-0 για το 41-38, ενώ στο 27' έρχεται για πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο η διαφορά στον πόντο και αργότερα η πρώτη ισοπαλία με τρίποντο του Ντρέιπερ, 2:16 πριν λήξει η 3η περίοδος. Ένα τρίποντο του Νεμάνια Μπιέλιτσα έδωσε ανάσα στην Ούλκερ για να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου με 59-55.

Ένα σερί 6-0 της Εφές, την έφερε στο +2 με τέσσερις πόντους από τον Περπέρογλου και δύο από τον Λάσμε. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 35' όταν η Ούλκερ ανέβασε στροφές και με ένα επιμέρους 18-7, δεν επέτρεψε στην Εφές να διεκδικήσει τη νίκη στο φινάλε με τον Γκάουντλοκ να σημειώνει σε αυτό το διάστημα των τελευταίων 4' 50'' τους 10 από τους 24 πόντους του στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 41-33, 59-55, 83-72