20:08 11/5/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 36η αγωνιστική

Αζαξιό-Τρουά: 0-1
(Ζαρζά 16')

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Τρουά που κέρδισε με 1-0 την Αζαξιό κι έχει ακόμη ορισμένες ελπίδες παραμονής.
Η Τρόυά άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Ζαρζά και κράτησε ως το τέλος.

Μπορντό- Νανσί: 3-2
(Ποκό 41', Σαϊβέ 45', Ντιαμπατέ 86'- Καραμπουέ 65', Σανέ 80')

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται πλέον η Νανσί μετά και από την ήτα της με 3-2 κόντρα στην Μπορντό.
Η Μπορντό άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Ποκό, ενώ τέσσερα

λεπτά μετά ο Σαϊβέ έκανε το 2-0. Η Νανσί μείωσε με τον Καραμπουέ στο 65' και ισοφάρισε με τον Σανέ στο 80', αλλά στο 86' ο Ντιαμπατέ έδωσε τη νίκη στην Μπορντό.

Μπαστιά- Μονπελιέ: 3-1
(Μποβέ 16', Μοδέστ 33', 88'- Ουτάκα 31')

Τη νίκη με 3-1 πήρε η Μπαστιά σε ένα αδιάφορο ματς κόντρα στη Μονπελιέ.
Η Μπαστιά άνοιξε το σκορ με τον Μποβέ στο 16ο λεπτό, αλλά στο 31' ο Ουτάκα έφερε το ματς στα ίσα. Δύο λεπτά μετά η Μπαστιά πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Μοδέστ. Ο ίσιος παίκτης έκανε και το τελικό

Μπρεστ- Σοσό: 0-2
(Πριβά 49', 82')

Νίκη παραμονής για τη Σοσοό με 2-0 κόντρα στην Μπρεστ.
Η Σοσό άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Πριβά, ενώ στο 82' ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Στο 78' είχε αποβληθεί ο Λεζέν της Μπρεστ.

Βαλενσιέν- Ρεν: 4-1
(Ρόουζ 39', 68', Λάλα 83', Σάεθ 90+1'- Πιτρόιπα 31')

Η Ρεν άνοιξε το σκορ με τον Πιτρόιπα στο 31ο λεπτό, αλλά ο Ρόουζ ισοφάρισε στ 39'. Ο Φολκιέ της Ρεν αποβλήθηκε στο 59', όπως και ο Μπογιέ στο 65' και τρία λεπτά μετά ο Ρόουζ έκανε το 2-1. στο 83' ο Λάλα έγραψε το 3-2 με τον Σάεθ να κάνει το τελικό 4-1 στο 90+1'.

Μαρσέιγ-Τουλούζ 2-1
(45', 62' Α. Αγιού, 82' Μπασάτ)

Δυο αγωνιστικές πριν το τέλος του γαλλικού πρωταθλήματος και η Μαρσέιγ πλησιάζει όλο και πιο πολύ στον στόχο της κατάκτησης της δεύτερης θέσης μετά και το αποψινό 2-1 επί της Τουλούζ με την ομάδα της Μασσαλίας να κοιτάζει και προς τα πάνω καθώς δυο αγωνιστικές πριν το τέλος είναι στο -4 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν που αύριο φιλοξενείται στο "Ζερλάν" από την Λιόν.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Αντρέ Αγιού που πέτυχε και τα δυο γκολ των γηπεδούχων πρώτα στο 45ο λεπτό και στην συνέχεια στο 62ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Τουλούζ ήταν να μειώσει οκτώ λεπτά πριν το τέλος με τον Μπασάτ.
Με τέσσερις σερί νίκες η Μαρσέιγ είναι στην δεύτερη θέση επτά βαθμούς μακριά από την τρίτη Λιόν, παίζει αύριο με την Παρί Σεν Ζερμέν, και δείχνει να κρατά στα χέρια της το εισιτήριο που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.