EREDIVISIE- 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άγιαξ- Χέρακλες: 3-0
(Χέσεν 3', Φίσερ 56', Κλάασεν 79')

Κορυφή έπιασε ο Άγιαξ που επικράτησε εύκολα με 3-0 της Χέρακλες.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Χέσεν, ενώ στο 56' ο Φίσερ έγραψε το 2-0. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Κλάασεν στο 79ο λεπτό.

Αλκμαάρ- Ρόντα: 2-2
(Γιόχανσον 25', 39'- Πλούιμ 29', Σκουρτάι 90')

Στο 2-2 έμειναν Αλκμαάρ και Ρόντα σε ένα επεισοδιακό ματς.

Η Αλκμαάρ έχασε στο 12' και στο 19' τους Φιεργκέφερ και Γκουντέλι με κόκκινες, αλλά άνοιξε το σκορ με τον Γιόχανσον στο 25'. Η Ρόντα ισοφάρισε

με τον Πλούιμ στο 29', αλλά ο Γιόχανσον στο 39' έκανε το 2-1. Το τελικό 2-2 έγραψε ο Σκουρτάι στο 90' κι ενώ στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπίεμανς της Ρόντα.

Καμπούρ- Ναϊμένγκεν: 2-1
(Αλ Μαρινί 33', Ριτζμάιερ 71'- Κονμπόι 37')

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Καμπούρ επί της Ναϊμένγκεν.

Ο Ελ Μακρινί έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 3', ενώ ο Κονμπόι ισοφάρισε στο 37'. Το 2-1 έκανε ο Ριτζμάιερ στο 71ο λεπτό.

Αϊντχόφεν- Χέρενφεεν: 1-1
(Ζόζεφζουν 90+1'- Γουίλντσκουτ 80')

Στο 1-1 κόλλησε η Αϊντχόφεν με τη Χέρενφεεν και έμεινε χωρίς νίκη για 5ο σερί ματς.

Η Χέρενφεεν έμεινε με 10 παίκτες από το 15ο λεπτό λόγω αποβολής του Φαν ντεν Μπεργκ, αλλά στο 80' ο Γουίλντσκουτ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενουμένους. Η Αϊντχόφεν πήρε την ισοπαλία με γκολ του Ζόζεφζουν στο 90'.