JUPILER LEAGUE- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Γάνδη- Μπέβερεν: 2-0
(Νταζεγκέρε 65', Ελ Γκανασί 68')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Γάνδη κόντρα στην Μπέβερεν.

Το σκορ άνοιξε ο Νταζεγκέρε στο 65' και τρία λεπτά μετά ο Ελ Γκανασί έκανε το τελικό 2-0.

Οστάνδη- Γκενκ: 4-0
(Ντεπουάτρ 15', 43', Μουσκεβί 20', Μπρουκέρ 59')

Γκέλα ολκής για την Γκενκ, που γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από την Οστάνδη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15' με

τον Ντεπουάτρ, ενώ στο 20' ο Μουσκεβί διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο Ντεπουάτρ χτύπησε ξανά στο 43' για το 3-0, ενώ το 4-0 έγραψε στο 59' ο Μπρουκέρ.

Λέουβεν- Κορτράικ: 1-1
(Ρούιτινξ 73'- Ντε Σμετ 77')

Στο 1-1 κόλλησαν Λέoυβεν και Κορτράικ.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες από το 51' όταν ο Ντε Μετς έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε, ωστόσο η Λέουβεν έχασε το πέναλτι. Η Λέουβεν άνοιξε τελικά το σκορ με τον Ρούιτινξ στο 73', αλλά 4 λεπτά μετά ο Ντε Σμετ έκανε το 1-1.

Ζούλτε Βάρεγκεμ- Μέχελεν: 3-1
(Μπατό 47' αυτ., Χαμπιμπού 78', Κοντέ 82'- Μοκουλού 29')

Κορυφή έπιασε η Ζούλτε που επικράτησε της Μέχελεν με 3-1.

Η Μέχελεν άνοιξε το σκορ με τον Μποκουλού στο 29ο λεπτό, ενώ η Ζούλτε ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Μπατό στο 47'. Η Ζούλτε προηγήθηκε με τον Χαμπιμπού στο 78ο λεπτό ενώ το τελικό 3-1 έγινε στο 82' από τον Κοντέ.

Σερκλ Μπριζ- Λιρς: 2-4
(Βιλς 73', Ουτσέμπο 80'- Βάντερσον 32', Μέρτενς 49' αυτ., Λοσάδα 85' πεν., Κορστάινς 89.)

Σημαντικό διπλό για τη Λιρς με 4-2 επί της Σερκλ Μπριζ.

Το σκορ άνοιξε ο Βάντερσον στο 32ο λεπτό, ενώ στο 49΄ο Μέρτενς με αυτογκόλ έκανε το 2-0. Η Σερκλ έκανε το 2-1 στο 73' με τον Βιλς ενώ στο 75΄ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε. Στο 80' ο Ουτσέμπο έκανε το 2-2, αλλά πέντε λεπτά μετά ο Λοσάδα με πέναλτι έκανε το 3-2 για τη Λιρς και στο 89΄ο Κορστάινς έγραψε το τελικό 4-2.

Σαρλερουά- Άντερλεχτ: 2-1
(Πολέ 48', Κεμπανό 58'- Ζιλέ 74')

Στοπ στο σερί των τριών νικών της Άντερλεχτ έβαλε η Σαρλερουά που τη νίκησε με 2-1.

Η Σαρλερουά άνοιξε το σκορ με τον Πολέ στο 48ο λεπτό, ενώ στο 54'ο Κεμπανό έκανε το 2-0. Η Άντερλεχτ μείωσε με τον Ζιλέ στο 74'.