ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ-22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΚΟΝΤΑ ΞΑΝΘΗ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 1-1

Γήπεδο: Πηγάδια

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος

Στο 1-1 κόλλησαν Ξάνθη και Πανιώνιος και βγήκαν και οι δύο χαμένοι ουσιαστικά. Η μεν Ξάνθη βλέπει το

όνειρο των πλέι οφ να απομακρύνεται, ενώ ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στα πρώτα δέκα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ μέτριος αλλά τελικά στο 12' ο Πανιώνιος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και «πάγωσε» τον κόσμο της Ξάνθης. Ο Μπακασέτας μπήκε από αριστερά στην περιοχή και με τρομερό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Ξάνθη, παραλίγο να δεχτεί και δεύτερο γκολ στο 15'. Ο Μητρόπουλος έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης με τον Γιάννου να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ. Η Ξάνθη ανέβασε στροφές στη συνέχεια, είχε ένα καλό φάουλ του Κλέιτον το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Παπαδόπουλος στο 39ο λεπτό και στο 44' έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καπετάνος με όμορφο σουτ έκανε το 1-1, με τους ανθρώπους τυ Πανιωνίου να φωνάζουν τόσο για την εκτέλεση του φάουλ, όσο και για την πιθανότητα ο άσος της Ξάνθης να βρισκόταν εκτεθειμένος.

Στην επανάληψη η Ξάνθη είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, ωστόσο ο Πανιώνιος ανέβηκε στη συνέχεια κι έχασε αρκετές ευκαιρίες. Αρχικά στο 77ο λεπτό ο Μπουμάλ έκανε όμορφο σουτ, με τον Κυριακίδη να απομακρύνει δύσκολα και στο 82' Ο Γιάννου έπιασε όμορφο γυριστό με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα. Οι «κυανέρυθροι» πίεσαν κι άλλο και στο 84' ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το φάουλ με τον Οικονόμου να πιάνει την κεφαλιά η οποία κατέληξε μόλις άουτ, ενώ στο 90' ο Κολοβός έβγαλε όμορφα στον Μασούρα, που σε τετ α τετ με τον Κυριακίδη δεν μπόρεσε να σκοράρει.

ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Κομεσίδης (25' Μπαξεβανίδης), Γουάλας, Γούτας, Λισγάρας, Παπαστεριανός (67' Βασιλακάκης), Ομπόντο, Κλέιτον (46' Φερνάντεθ), Σολτάνι, Λουσέρο, Καπετάνος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Μητρόπουλος, Μπουμάλ (86' Μασούρας), Φούντας (79' Ιμπαγάσα), Μπακασέτας (65' Κολοβός), Γιάννου