Χαλαρά στην οκτάδα η Σερένα

19:47 18/7/2013 - Πηγή: AEK365

Η 31χρονη Αμερικανίδα (Νο1 του ταμπλό), η οποία ψηφίστηκε ως η κορυφαία γυναίκα αθλήτρια από το ESPN, χρειάστηκε 61 λεπτά για να θέσει εκτός την Άννα Τατισβίλι, την οποία είχε συναντήσει και πρόσφατα στο Ρολάν Γκαρός, και με 6-2, 6-3 να περάσει στα προημιτελικά.

Αντίπαλός της, στο δρόμο για την τελική τετράδα θα είναι η Ισπανίδα, Λούρδες Ντομίνγκεθ Λίνο, Νο5 του ταμπλό.

Στις άλλες αναμετρήσεις της ημέρας, η Φλάβια Πενέτα πήρε την πρόκριση κόντρα στην Σιμόνα Χάλεπ, Νο2 του ταμπλό, μετά την αποχώρηση της τελευταίας στο τρίτο σετ,

λόγω προβλήματος κι ενώ το σκορ ήταν στο 1-1 (6-4, 5-7) και η Ιταλίδα είχε το προβάδισμα στο 3ο με 2-0 games. Στα προημιτελικά θα αναμετρηθεί με την Βιρζινί Ραζανό.

Την έκπληξη έκανε η Ρέιτσελ Χόγκενκαμπ στην αναμέτρησή της με την Λέσια Τσουρένκο, Νο6 του ταμπλό. Η Ολλανδή πήρε τη νίκη με 6-1, 2-6, 6-3 και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Κλάρα Ζακοπάλοβα, Νο3 του ταμπλό. Το τελευταίο εισιτήριο της οκτάδας πήρε η Μαθίλντε Γιόχανσον, καθώς με 7-5, 6-2 κόντρα στην Άντρεα Γκαμίζ έκλεισε ραντεβού με την Τζοάννα Λάρσον, Νο8 του ταμπλό.