Χαλαρά στα προημιτελικά

16:17 28/7/2013 - Πηγή: AEK365

Σε χαλαρούς ρυθμούς κινήθηκε το πρωί η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, απέναντι στη Νότια Αφρική την οποία και νίκησε εύκολα με 13-5, για να πάρει έτσι και τυπικά το εισιτήριο της πρόκρισης στις 8 κορυφαίες ομάδες του κόσμου.

Εκεί όπου θα συναντήσει πιθανότατα την Ουγγαρία, την ερχόμενη Τρίτη (16.30), σε ένα παιχνίδι που η νίκη σε στέλνει στα μετάλλια και η ήττα στην διεκδίκηση μιας θέσης μεταξύ 5ης - 8ης, στο 15ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Η ώρα (πρώτο σημερινό ματς), αλλά και η δυναμικότητα

του αντιπάλου της, έδωσε το δικαίωμα στην Εθνική μας να μην είναι φρέσκια στο πρώτο μισό του αγώνα, όταν οι Νοτιοαφρικάνοι πάλεψαν.

Ισοφάρισαν δύο φορές (3-3 και 4-4), αλλά ο Αλέξανδρος Γούνας έστειλε τις ομάδες στην 5λεπτη ανάπαυλα του ημιχρόνου με δύο γκολ διαφορά, καθώς σκόραρε στην εκπνοή (6-4).

Από εκεί και μετά τα πράγματα έγιναν πιο απλά, η Εθνική έφτασε στο 12-4 με σερί 8-0 υπέρ της και η Νότια Αφρική ξανασκόραρε (4.03'' από τη λήξη) μετά από σχεδόν 14 λεπτά.