«Μπαλωθιά» και εκτός Κυπέλλου ο ΟΦΗ

21:16 22/12/2012 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ 3η φάση
Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 2-0 (παράταση)
Ο ΟΦΗ έγινε η 3η ομάδα της Super League μετά την ΑΕΚ και τον Πανιώνιο που δεν συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας

καθώς ηττήθηκε από τον αξιόμαχο Απόλλων Σμύρνης με 2-0 στην παράταση.
Οι γηπεδούχοι μόλις στο δεύτερο λεπτό ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα όταν ο Μανιάς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του ΟΦΗ και έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 31ο λεπτό ο διαιτητής Γιάχος υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χατζηζήση στον Παπάζογλου αλλά έπειτα από υπόδειξη του βοηθού του πήρε πίσω την απόφαση. Στην επανάληψη το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.
Μόλις στο πρώτο λεπτό της παράτασης ο Καπουράνης έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ όταν πλάσαρε σε κενή εστία αλλά ο Ιασωνίδης πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή με την κρητική ομάδα να τιμωρείται στο 108ο λεπτό όταν ο Διαμαντίδης βρήκε ξανά τον Μανιά που με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-0 χαρίζοντας την πρόκριση στον Απόλλωνα Σμύρνης που θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Πανθρακικό.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αθανασίου, Χατζησήσης, Χιντζίδης, Κύργιας (62' λ.τ. Ιασωνίδης), Δεληζήσης, Τσεμπερίδης, Τσιλιγκίρης (73' Τσιλιγκίρης), Διαμαντίδης, Μανιάς, Λεοντίου (77' Κατσίκης), Καραμαλίκης

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Γουναρίδης, Κουρδάκης, Μονιάκης, Σαρ, Σόουζα, Ιωαννίδης (111' Νύκταρης), Βιτώρος (91' Καπουράνης), Λαμπρόπουλος, Περογαμβράκης, Ζορμπάς (61' Κουτσιανικούλης), Παπάζογλου