Αυλαία με νίκη στο ντέρμπι για την Πόρτο

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπελενένσες-Αρούκα: 1-0
(Ντέιβερσον 87')

Έσωσε την κατηγορία η Μπελενένσες που κέρδισε με 1-0 την Αρούκα.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ντέιβερσον στο 87ο λεπτό ενώ στο 13' οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι.

Πάσος Φερέιρα-Ακαδέμικα: 2-4
(Μπμεμπέ 18', 32' πεν., Γκουεγιέ 7', 36', Άγρα 15', 87')

Οριστικός υποβιβασμός για την Πάσος Φερέιρα που έχασε με 4-2 από την Ακαδέμικα.

Μόλις

στο 7ο λεπτό ο Γκουεγιέ άνοιξε το σκορ για την Ακαδέμικα, ενώ στο 15' ο Άγρα έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τα γκολ του Μπεμπέ στο 18' και στο 32' πεν., αλλά οι Γκουεγιέ (36') και Άγρα (87') σκόραραν ξανά κι έδωσαν τη νίκη με 4-2 στην Ακαδέμικα.

Γκιμαράες-Μπράγκα: 1-0
(Ροντρίγκες 56')

Τη νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Γκιμαράες σε ένα αδιάφορο ματς με την Μπράγκα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ροντρίγκες στο 56ο λεπτό.

Σετούμπαλ-Ολιανένσε: 3-1
(Ζεκίνια 2', Βενανσιάο 67', Μαρτίνς 90'-Ντιονίζι 15΄)

Στα μπαράζ θα παλέψει για την κατηγορία η Ολιανένσε που έχασε με 3-1 από τη Σετούμπαλ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ζεκίνια άνοιξε το σκορ για τη Σετούμπαλ, ενώ στο 15΄ο Ντιονίζι έφερε στα ίσα το σκορ ο Βενανσιάο έκανε το 2-1 στο 67' και στ 90' ο Μάρτινς ολοκλήρωσε το τελικό 3-1. Η Ολιανένσε έπαιζε με 10 παίκτες απ' το 34' λόγω αποβολής του Κρόλντρουπ.

Πόρτο-Μπενφίκα: 2-1
Γήπεδο: Ντραγκάο

Η Πόρτο κέρδισε με 2-1 την Μπενφίκα στο μεγάλο Πορτογαλικό ντέρμπι στην αυλαία του πρωταθλήματος.

Η Πόρτο πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ρικάρντο Περέιρα, αλλά στο 26' η Μπενφίκα ισοφάρισε με το πέναλτι του Πέρες. Οι «δράκοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το πέναλτι του Μαρτίνες στο 39' και το κράτησαν ως το τέλος.

Πόρτο: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Σάντρο, Μαϊκόν, Ρέγιες, Κουαρέσμα (&9' Κέλβιν), Ντεφούρ (71' Ζόσουε), Ερέρα (61' Κιντέρο), Αγκού, Μαρτίνες, Περέιρα.

Μπενφίκα: Π.Λόπες, Βιτόρια, Κανσέλο (65'Νίλσον), Ζαρντέλ, Πέρες, Σάλβιο, Τζούρισιτς (82' Σίλβα), Αλμέιδα, Γκόμες, Καβαλέιρο (60' Μάροβιτς), Φούνες Μόρι.