Αυλαία με νίκη

18:51 24/5/2014 - Πηγή: AEK365

Την πρώτη της νίκη και παράλληλα τους πρώτους της βαθμούς στο 1ο τουρνουά του 4ου προκριματικού ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πήρε η Εθνική γυναικών, που νίκησε με 3-1 την Πορτογαλία, στο τελευταίο της παιχνίδι στη Σόφια.

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 3 βαθμούς, προσπερνώντας τις σημερινές του αντιπάλους και αύξησε τις ελπίδες του εν όψει του δεύτερου τουρνουά την επόμενη εβδομάδα στο Αζερμπαϊτζάν.

Αυτή τη φορά, ο Γιάννης Καλμαζίδης επέλεξε να χρησιμοποιήσει τις Γενιτσαρίδη και Κωνσταντινίδου στο αρχικό σχήμα αντί των

Στράντζαλη και Λαμπρινίδου.

Η Πορτογαλία προηγήθηκε με 4-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά τα καλά σέρβις της Γενιτσαρίδη και η αποτελεσματικότητα της Γιώτα σε επίθεση και μπλοκ, έφεραν την Εθνική μπροστά με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι συνεχείς διακοπές λόγω των λάθος θέσεων των Πορτογαλίδων, που δεν τιμωρήθηκαν από την Τουρκάλα διαιτήτρια, αποσυντόνισαν την ελληνική ομάδα, με συνέπεια να έρθει η ισοφάριση (10-10). Δύο συνεχόμενα μπλοκ της Γιώτα μετέτρεψαν το σκορ σε 14-11 υπέρ της Ελλάδας. Ακολούθησαν πολλές συνεχόμενες κερδισμένες μάχες στο φιλέ και πολύ καλή δουλειά της κεντρικής του Ολυμπιακού από το σέρβις, για να φτάσει η Εθνική στο σετ μπολ με 24-16 και να κατακτήσει σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 25-17.

Εξίσου νωθρό ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ για τις διεθνείς μας, αφού η Πορτογαλία έφτασε στο 5-2 χάρη σε 3/3 επιθέσεις της Πολίντο, που πέρασε ως αλλαγή. Η δυσκολία της ελληνικής ομάδας να τελειώσει τις κόντρα επιθέσεις, αλλά κι ένας άσος της Πολίντο, οδήγησαν στο 8-3 του πρώτου τεχνικού τάιμ άουτ. Τα λάθη στην υποδοχή συνεχίστηκαν και η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους (15-7), αλλά τα κορίτσια δεν αποθαρρύνθηκαν και μ' ένα επιμέρους σκορ 10-1, με τη Στράντζαλη να "σκοτώνει" από το σέρβις, πέρασαν μπροστά με 17-16. Ωστόσο, ακολούθησαν πολλές επιθέσεις πάνω στο αντίπαλο μπλοκ από ελληνικής πλευράς και η Πορτογαλία βρέθηκε με τετραπλό σετ μπολ (24-20), για να ισοφαρίσει σε 1-1 με 25-21.

Με πολύ καλά σέρβις από τη Γιώτα και τη Χριστοδούλου ξεκίνησε το 3ο σετ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί η Εθνική με 5-2, αλλά η Πορτογαλία απάντησε άμεσα με σερί 3-0, ισοφάρισε (5-5) και μάλιστα πέρασε μπροστά πριν το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7). Η Κατερίνα Γιώτα όμως, ήταν αυτή που με νέα πολύ καλά σέρβις έδωσε αέρα έξι πόντων στην Ελλάδα (17-11), για να αυξηθεί ακόμα περισσότερο η διαφορά στη συνέχεια, αφού και η Χριστοδούλου δυσκόλεψε πολύ την αντίπαλη υποδοχή. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-15 υπέρ της ελληνικής ομάδας, που πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 και σιγούρεψε τον πρώτο της πόντο στο τουρνουά.

Η Γιώτα "μίλησε" με τα σέρβις της και στο 4ο σετ, δίνοντας στην Εθνική το προβάδισμα με 3-0, το οποίο και διατήρησε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 5 πόντους, 12-7, από τον άσο της Στράντζαλη, και έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ωστόσο, ένα σερί 3-0 της Πορτογαλίας έφερε το σκορ στο 16-14, αλλά η απάντηση βρέθηκε για τις διεθνείς μας, αφού με ίδιο δικό τους σερί ανέκτησαν τη διαφορά των πέντε πόντων (19-14). Η ψυχολογία "γύρισε" και με νέο σερί 4-0, το 19-15 έγινε 23-15, για να τελειώσει το σετ και το ματς με 25-19.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 25-15, 25-19
Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 14 (13/33 επ., 1 άσο), Χαντάβα 12 (9/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. - 27% άριστες), Γιώτα 16 (7/15 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 4 (4/8 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Κωνσταντινίδου 15 (11/18 επ., 4 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (50% υπ. - 25% άριστες) / Στράντζαλη 8 (5/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 15% άριστες), Παπαφωτίου, Λαμπρούση
Πορτογαλία (Σόουζα): Γκόμεζ 8 (7/30 επ., 1 άσο), Σόουζα 3 (2/10 επ., 1 άσο), Σάντος 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χούρστ 8 (8/28 επ., 45% υπ. - 28% άριστες), Ισιντόρο 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ), Ρεσέντε -λ (61% υπ. - 35% άριστες) / Λουρέιρο -λ, Νέτο, Πολίντο 8 (6/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ολιβέιρα

4.Πορτογαλία (4-8) 2

*Το δεύτερο τουρνουά του ομίλου θα γίνει το τριήμερο 29-31 στο Μπακού.

**Την πρόκριση για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (θα διεξαχθούν σε Ολλανδία και Βέλγιο) παίρνει η πρώτη ομάδα του ομίλου, ενώ η δεύτερη θα δώσει αγώνες μπαράζ.