«Άσφαιρος» ο ΠΑΟΚ

22:00 15/9/2011 - Πηγή: AEK365
Στο 0-0 έμειναν ΠΑΟΚ και Τότεναμ για την πρώτη αγωνιστική του Α' Ομίλου του Europa League. Οι Θεσσαλονικείς έχασαν αρκετές ευκαιρίες, είχαν δοκάρι με τον Ίβιτς στις καθυστερήσεις, ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Λίνο στο 32'. Το ματς Όταν παίζεις με την Τότεναμ (είτε βασικούς είτε αναπληρωματικούς) και χάνεις πέναλτι, είσαι άξιος της μοίρας σου. Ο Λίνο αν και αρχικά ευστόχησε, στο 32' έστειλε άουτ το πέναλτι που κέρδισε ο Αθανασιάδης
ένα λεπτό πριν. Κατά τα άλλα, ο ΠΑΟΚ μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς, εκμεταλλευόμενος τις αδυναμίες των παικτών του Χάρι Ρέντναπ αν και δεν είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία. Από την άλλη, οι Άγγλοι απείλησαν δύο φορές την εστία του Κρέσιτς. Η πρώτη στο 12' με τον Λίβερμορ και η δεύτερη στο 40' με τον Παβλιουτσένκο. Οι «σπερς» δίκαια διαμαρτύρονται για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κοντρέρας στον Κέιν. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ όσο άντεξε έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο. Αλλά βρήκε απέναντί του έναν εκπληκτικό Κουντιτσίνι και... την ατυχία. Έχασε αρκετές ευκαιρίες, με τις ποιο κλασσικές να είναι στο τέλος. Πρώτα στο 83' με Ίβτς και Αθανασιάδη και στις καθυστερήσεις, όπου είχε και δοκάρι με τον Σέρβο μεσοεπιθετικό. Όσο για την Τότεναμ, η απειρία και η ατολμία, την περιόρισαν σε παθητικό ρόλο. Το 0-0 έμεινε ως το τέλος και ΠΑΟΚ και Τότεναμ μοιράστηκαν από έναν βαθμό στην πρεμιέρα των Ομίλων του Europa League.