Άνετο πέρασμα από Γλυφάδα

00:47 13/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Φοίνικας Σύρου σημείωσε την 8η νίκη του στην Volleyleague και μάλιστα εκτός έδρας, στη Γλυφάδα επί του Παναθηναϊκού με 3-0 (25-18, 25-23, 25-16) στο γυμναστήριο «Μάκης Λιούγκας» στη Γλυφάδα.
Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Σύρου βρίσκεται σε απόσταση βολής από την τριάδα του Εθνικού, του Άρη και του ΠΑΟΚ που προπορεύονται με ένα βαθμό διαφορά. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός

γνώρισε την 10η ήττα του στο πρωτάθλημα και η διαφορά του από την 10η Νίκη Αιγινίου άνοιξε στους 7 βαθμούς κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο της παραμονής στην κατηγορία.Ο Φοίνικας πλήρωσε ακριβά το τίμημα της Νίκης καθώς στο τέλος του 2ου σετ τραυματίστηκε στο πόδι ο βραζιλιάνος Ντορνέλας. Οι πρώτες εκτιμήσεις αναφέρουν θλάση στη γάμπα και μετά τις εξετάσεις που θα κάνει θα αποφασιστεί εάν θα αποδεσμευτεί ή όχι ο Κολομβιανός Ματσακόν ο οποίος μπήκε στη θέση του και κάλυψε το κενό.
Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το 2ο σετ όταν προηγήθηκε 15-9 και δεν αξιοποίησε τη διαφορά, ενώ στο 23-24 ο Ιωάννου σε κόντρα επίθεση χρεώθηκε με παράβαση φιλέ και ο Φοίνικας πήρε το σετ. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Χρήστου Πάτρα έδειξε την ανωτερότητα της και πήρε τη νίκη.

Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Γουόλκερ 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 91% υπ. - 52% άριστες), Λιόντας, Ιωάννου 11 (10/28 επ., 1 λασο.), Πρωτοψάλτης 12 (12/23 επ., 87% υπ. - 67% άριστες), Βόγκελ 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Στίγγας 6 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Ζήσης -λ (75% υπ. - 50% άριστες) / Λιβαθηνός , Μανιόπουλος, Βολουδάκης, Μαδούρας.

Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 7 (5/8 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουρνέτας, 2 μπλοκ), Θάνος 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 11 (9/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντορνέλας 2 (2/6 επ.), Λάππας 17 (16/25 επ., 1 άσο, 94% υπ. - 39% άριστες), Γκαράς -λ (100% υπ. - 72% άριστες) / Αρβανίτης, Ματσακόν 3, Ίλιτς.