Άνετα ο Παμβοχαϊκός

00:09 23/12/2012 - Πηγή: AEK365

Η ολική επαναφορά του Παμβοχαϊκού στον Α' γύρο της Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013 ολοκληρώθηκε στη Σύρο, όπου πανηγύρισε την 7η συνεχόμενη νίκη του (μετά από τις 4 ήττες που είχε γνωρίσει στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές).
Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά αν και έχασε το πρώτο σετ, στη συνέχεια επέβαλλε το δικό της ρυθμό φτάνοντας εύκολα στο 1-2, ενώ στο δ' σετ παρόλο που ξεκίνησε εντυπωσιακά (0-7 με βροχή από μπλοκ) το ματς

είχε άγρια ομορφιά. Ο Φοίνικας μείωσε σε 10-11 και παρόλο που οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με 13-19 δεν παράτησε το παιχνίδι (ο Πάτρας επιστράτευσε και τον Λάππα) μειώνοντας σε 22-23, ωστόσο στο 23-24 ο πρώην παίκτης του Φοίνικα Λεονάρντο Καλντέιρα έδωσε τέλος στον αγώνα και το σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.
Μάλιστα ο Παμβοχαϊκός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη εις βάρος του Φοίνικα, αφού στα 11 προηγούμενα παιχνίδια (4 επίσημα και 7 φιλικά) οι Συριανοί είχαν επικρατήσει σε όλα.
«Δεν θα ήθελα να ρίξω την ευθύνη στην διαιτησία, γιατί θεωρώ ότι ο κ. Γεωργουλέας είναι ένας εξαιρετικός διαιτητής έκανε λάθη, αλλά δεν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Εμείς αν και ξεκινήσαμε καλά, από το β' σετ και μετά δεν εκμεταλλευόμασταν τις άμυνες που βγάζαμε και δεν τελειώναμε τις κόντρα μπάλες. Ο Παμβοχαϊκός ανέβασε την απόδοση του αισθητά μετά το α' σετ και δίκαια κέρδισε», είπε ο Χρήστος Πάτρας ενώ ο Νίκος Ζαλμάς τόνισε:
«Κάναμε πολλά και αδικαιολόγητα λάθη στο πρώτο σετ κι η εικόνα μας δεν ήταν αυτή των τελευταίων αγώνων. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε σε όλους τους τομείς, βρήκαμε ρυθμό και με αυτή τη νίκη πατσίζουμε κάποια από τις απώλειες. Σίγουρα είναι σημαντικό ότι πετύχαμε και την πρώτη μας νίκη εις βάρος του Φοίνικα».
Διαιτητές: Γεωργουλέας - Κυριοπούλου
Τα σετ: 25-19, 20-25, 17-25, 23-25
Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Θάνος 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Κουρνέτας 1, Τακουρίδης 8 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Ντορνέλας 19 (17/40 επ., 2 άσοι), Κοβάσεβιτς 8 (8/22 επ., 66% υπ. - 31% άριστες), Νικηφορίδης 11 (10/21 επ., 48% υπ. - 33% άριστες), Γκαράς 67% υπ. - 47% άριστες) / Σουλτανόπουλος 1, Αρβανίτης, Ματσακόν 2 (2/4 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Τσέργας, Λάππας
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 9 (7/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 35% άριστες), Καλντέιρα 16 (14/27 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 44% άριστες), Τερζής 3, Καραγιάννης 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 20 (16/35 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (67% υπ. - 46% άριστες) / Δρογκάρης 1, Παπαδόπουλος, Μπάκας.