ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Εστορίλ- Ζιλ Βιθέντε: 1-2
(Λεάλ 16'- Κλαούντιο 28' πεν., Κάρλος 84')

Σημαντικό διπλό με 2-1 για την Ζιλ Βιθέντε κόντρα στην Εστορίλ.
Η Εστορίλ προηγήθηκε με τον Λεάλ στο 16', αλλά στ 28' ο Κλαούντιο με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα και ενώ η Εστορίλ έχασε και τον Τζέφερσον με κόκκινη κάρτα. Τη νίκη στη Ζιλ Βιθέντε έδωσε ο Κάρλος στο 84'.

Μαρίτιμο- Ολιανένσε: 1-0
(Αντίλσον 10')

Σημαντική νίκη με 1-0 για την Μαρίτμο κόντρα στην Ολιανένσε.
Η Μαρίτιμο άνοιξε

το σκορ με τον Αντίλσον στο 10ο λεπτό και στη συνέχεια έμεινε πίσω και κράτησε τη νίκη

Μπράγκα- Σετούμπαλ: 4-1
(Μοσορό 2', Κουστόδιο 45+2', Αμορίμ 59', Μίκαελ 88'- Ζορζίνιο 87')

Στην 3η θέση έμεινε η Μπράγκα που κέρδισε με 4-1 τη Σετούμπαλ.
Η Μπράγκα άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μοσορο, ενώ στο 45+2' ο Κουστόδιο έκανε το 2-0. Ο Αμορίμ έγραψε το 3-0 στο 59', με τον Ζορζίνιο να μειώνει στο 87' και τον Μίκαελ να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 88'. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Βινίσιους της Μπράγκα.

Ρίο Άβε-Βιτόρια Γκιμαράες: 1-3
(Χασάν 66'- Μπαλντέ 59', 89', Ριμπέιρο 74' πεν.)

Μεγάλο διπλό πέτυχε η Βιτόρια Γκιμαράες με 3-1 μέσα στην έδρα της Ρίο Άβε και πλέον βλέπει Ευρώπη.
Η Γκιμαράες άνοιξε το σκορ με τον Μπαλντέ στο 59ο λεπτό, αλλά η Ρίο Άβε έφερε στα ίσα τα ματς με τον Χασάν 7 λεπτά μετά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα με το πέναλτι του Ροντρίγκες στο 74' και στο 83' η Ρίο Άβε έχασε τον Αουγκούστο με κόκκινη κάρτα. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μπαλντέ στ 89'.