SERIE A'- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ- ΠΑΡΜΑ: 2-1
Γήπεδο: Αντζούρι Ντ'Ιτάλια

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Αταλάντα κόντρα στην Πάρμα.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η Αταλάντα και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Σκελότο έβγαλε τη σέντρα και ο Ντένις με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η Αταλάντα είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 39' διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Μιράντε είπε όχι σε διαγώνιο σουτ του Ντένις και στην επαναφορά ο Πελούζο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο η Πάρμα μείωσε σε 2-1 στο 45' με κεφαλιά

του Αμάουρι μετά από σέντρα του Τζακάρντο.

Στο 49ο λεπτο το σουτ του Μποναβεντούρα έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 51' ο Μιράντε είπε όχι σε σουτ του Σκελότο. Στο 57' η κεφαλιά του Αμάουρι πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 76' ο Παβαρίνι είπε όχι σε σουτ του Μποναβεντούρα. Στο τελευταίο τέταρτο η Πάρμα πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Κονσίλι, Μπελίνι (85' Φέρι), Λουκίνι, Μανφρεντίνι, Πελούζο, Σκελότο, Κιγκαρινι, Ραντοβάνοβιτς (74' Κατσόλα), Μποναβεντούρα, Μοράλες (60' Ντε Λούκα), Ντένις.

ΠΑΡΜΑ: Μιράντε (54' Παβαρίνι), Τζακάρντο (68' Μπελφοντίλ), Παλέτα, Λουκαρέλι, Άκουα, Παρόλο, Μπιαμπιανί, Μαρκιόνι, Γκόμπι, Αμάουρι, Σανσόνε.