«Ανάσα» για Άρη

17:31 6/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Άρης ανέκοψε ένα αρνητικό σερί 6 παιχνιδιών δίχως νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 του Πανιωνίου στο Κλεάνθης Βικελίδης, για τη 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Το ματς

Οι «κίτρινοι» είχαν ελαφριά υπεροχή στα πρώτα λεπτά και με την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, έφτασαν στο γκολ με το Νίκο Αγγελούδη (29') στο ντεμπούτο του ως βασικός. Το τέρμα αφύπνισε... και τις 2 ομάδες, ο ρυθμός αυξήθηκε, κάτι

που ευνόησε τους "κυανερύθρους". Πιο επιθετικοί γαρ, έχασαν κάποιες ευκαιρίες και στο 42' ο Μάρκος Ντούνης ισοφάρισε σε 1-1.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε όπως και το πρώτο, με τις δύο ομάδες να θέλουν αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις. Στο 70' οι Θεσσαλονικείς φωνάζουν για πέναλτι σε πέσιμο του Αγκάνθο μέσα στην περιοχή από τον Περιστερίδη, με τον Γιάχο να δείχνει να συνεχιστεί το ματς, καθώς η μπάλα έφυγε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο μόνιμος σκόρερ των κρίσιμων τερμάτων των «κιτρίνων», ο Αγκάνθο, δέχθηκε μία εξαιρετική σέντρα του Χαράλαμπου Οικονομόπουλου και με κοντινή κεφαλιά έδωσε το «τρίποντο» στον Άρη.

Άρης (Λούκας Αλκαράθ): Βελλίδης, Γιαννίτσης, Καζναφέρης, Αγγελούδης (65' Τριανταφυλλάκος), Παπαστεριανός, Πουλίδο, Γιαννιώτας (55' Αγκάνθο), Μαργαρίτης, Σουνάς (65' Οικονομόπουλος), Καραγιάννης, Κοέλιο

Πανιώνιος (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Τόσκας, Ρόκας, Ανδράλας, Γουνδουλάκης (83' Καμπάνταης), Σάμαρης, Ντούνης, Οκόγιε (69' Παναγιωτούδης), Κολοβός