ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 16η αγωνιστική

ΑΡΗΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Κλεάνθης Βικελίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος

Ο συνήθης ύποπτος του Άρη, Νταβίντ Αγκάνθο τον οδήγησε σε μια ακόμα νίκη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 2-1 του Πανιωνίου με γκολ

του Ισπανού και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Κακό το ματς στο πρώτο εικοσάλεπτο με τον Άρη να ανοίγει το σκρο στο 29' όταν ο Αγγελούδης δεν μπόρεσε αρχικά να νικήσει σε τετ α τετ τον Περιστερδη αλλά η μπάλα του στρώθηκε εκ νέου και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έξι λεπτά μετά ο Καραγιάννης με τον Περιστερίδη εκτός θέσης σούταρε αλλά έκοψαν οι αμυντικοί. Στο 42' ο Πανιώνιος έφερε το ματς στα ίσα όταν μετά το λάθος του Βελλίδη η μπάλα πήγε τον Ντούνη που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Πολύ κακό το δεύτερο μέρος με τον Άρη να ζητά πέναλτι σε μια φάση στο 69' με πρωταγωνιστές τον Περιστερίδη και τον Αγκάνθο. Όπως φάνηκε όμως και από το ριπλέι ο Γιάχος δικαιώθηκε για την απόφαση του να μην σφυρίξει. Δέκα λεπτά μετά ο Οικονομόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Αγκάνθο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ένα γκολ που δημιουργήθηκε και εκτελέστηκε από τις δύο αλλαγές του Αλκαράθ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Καπάνταης έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει στον Πανιώνιο τον βαθμό.

ΑΡΗΣ (Λούκας Αλκαράθ): Βελλίδης, Γιαννίτσης, Καζναφέρης, Αγγελούδης (65'Τριανταφυλλάκος), Παπαστεριανός, Πουλίδο, Γιαννιώτας (55'Αγκάνθο), Μαργαρίτης, Σουνάς (66'Οικονομόπουλος), Καραγιάννης, Κοέλιο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Τόσκας, Ρόκας, Ανδράλας, Γουνδουλάκης (83'Καπάνταης), Σάμαρης, Ντούνης, Οκόγιε (70'Παναγιωτίδης), Κολοβός