EREDIVISIE- 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φίτεσε- Γκρόνινγκεν: 2-2
(Χάβενααρ 32', Πρόπερ 73'- Ζίβκοβιτς 74', Τσέρι 78')

Στο 2-2 κόλλησαν Φίτεσε και Γκρόνινγκεν σε ένα όμορφο ματς.

Η Φίτεσε προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Χάβενααρ (32') και Πρόπερ (78'), αλλά η Γκρόνινγκεν πήρε την ισοπαλία χάρη σε γκολ των Ζίβκοβιτς (74') και Τσέρι (78')

Φέγενορντ- Χέρακλες: 1-2
(Μποέτιους 43'- Στρόιτκερ 41', Ροσέουβελ 63')

Νέα

απώλεια για τη Φέγενορντ που ηττήθηκε με 2-1 από τη Χέρακλες.

Η Χέρακλες άνοιξε το σκορ στο 41' με τον Στρόιτκερ αλλά δύο λεπτά μετά, ο Μποέτιους έκανε το 1-1. Τη νίκη στη Χέρακλες έδωσε ο Ροσέουβελ με γκολ στο 63ο λεπτό ενώ στο 90' αποβλήθηκε ο Πελέ.

Ζβόλε- Αλκμαάρ: 0-2
(Μπροέρσε 37' αυτ., Φιεργκέφερ 53')

Σημαντικό διπλό με 2-0 πήρε η Αλκμαάρ μέσα στην έδρα της Ζβόλε.

Η Αλκμαάρ προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μπροέρσε στο 37', ενώ το τελικό 2-0 έκανε ο Φιεργκέφερ στο 53'.

Ρόντα- Αϊντχόφεν: 2-1
(Φλέντερους 68', Νέμεθ 85'- Μάταβζ 9')

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Αϊντχόφεν, που γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Ρόντα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 9ο μόλις λεπτό με τον Μάταβζ, αλλά στο 68' ο Φλέντερους έφερε στα ίσα το ματς. Στο 72' η Αϊντχόφεν έχασε τον Ντιπέι με κόκκινη κάρτα κι έτσι στο 85' ο Νέμεθ έκανε το τελικό 2-1.