23:39 16/5/2013 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- PLAY OF

Λόκερεν- Άντερλεχτ: 2-4
(Νούοτινκ 79', Ταραβέλ 88'- Κλιέσταν 25', 48', Σουάρες 45', Ντε Ζέου 77')

Πολύ κοντά στο να σηκώσει την κούπα του πρωταθλητή βρίσκεται η Άντερλεχτ μετά από τη νίκη της με 4-1 κόντρα στη Λόκερεν.
Το σκορ άνοιξε ο Κλιέσταν στο 25ο λεπτό, ενώ στο 45' ο Σουάρες έγραψε το 2-0. Το 3-0 έκανε ο ίδιος ο παίκτης στο 48', με τον Ντε Ζέουβ να γράφει το 4-0 στο 77'. Δύο λεπτά μετά ο Νούιτινκ

μείωσε σε 4-1 και στο 88' ο Ταραβέλ έκανε το τελικό 4-2.

Γκενκ- Σταντάρ Λιέγης: 1-1
(Γκοριούς 44'- Εζεκιέλ 21')

Στο 1-1 κόλλησαν Γκενκ και Σταντάρ Λιέγης
Η Σταντάρ Λιέγης άνοιξε το σκορ στο 21' με τον Εζεκιέλ, αλλά ο Γκοριούς έφερε στα ίσα το ματς στο 44'.

Ζούλτε Βάρεγκεμ- Μπριζ: 5-2
(Αζάρ 12', Νέσενς 35', Ντε Φο 57', Λεγιέ 62', ΑΛμεμπάκ 88' αυτ.- Ντονκ 52', 77')

Ένα θαύμα θα κυνηγήσει η Ζούλτε Βάρεγκεμ που κέρδισε με 5-2 τη Μπριζ, αλλά θέλει γκέλα της Άντερλεχτ στην τελευταία αγωνιστική.
Η Ζούλτε άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Αζάρ στο 12', ενώ στην ίδια φάση η Μπριζ έχασε τον Ντουάρτε με κόκκινη. Στο 35' ο Νέσενς έκανε το 2-0 και στο 52' ο Ντονκ μείωσε σε 2-1. Η Ζούλτε έκανε το 3-1 στο 57' με τον Ντε Φο, ενώ ο 62' ο Λεγιέ έγραψε το 4-1. ο Ντονκ μείωσε ξανά σε 4-2 στο 77', αλλά στο 88' η Ζούλτε έκανε το 5-2 με αυτογκόλ του Αλμεμπάκ.