EREDIVISIE- 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ντεν Χάαγκ- Τβέντε: 1-3
(Φαν Ντούινεν 41'- Ντάγκλας 24', Μπουλίκινι 81', 84')

Τη 2η σερί νίκη της πέτυχε η Τβέντε που επικράτησε με 3-1 της Ντεν Χάαγκ.
Το σκορ για την Τβέντε άνοιξε ο Ντάγκλας στο 24', ενώ στο 41' ο Φαν Ντούινεν έφερε στα ίσα τα ματς. Η Τβέντε ανέβασε

στροφές και πέτυχε ακόμη δύο γκολ με τον Μπουλίκιν στο 81' και στο 84'.

Μπρέντα- Ναϊμένγκεν: 2-0
(Λούρλινγκ 82', Χούι 85')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Μπρέντα επί της Ναϊμένγκεν.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 82ο λεπτό με τον Λούρλινγκ και τρία λεπτά μετά ο Χούι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Χέρακλες- Γκρόνινγκεν: 0-2
(Τεσέιρα 62', Μπακουνά 76' πεν.)

Σημαντικό βήμα για την είσοδό της στα πλέι οφ έκανε η Γκρόνινγκεν που επικράτησε με 2-0 μέσα στην έδρα της Χέρακλες.
Το σκορ για τους φιλοξενουμένους άνιξε το Τεσέιρα στο 62ο λεπτό και στο 76' ο Μπακουνά με πέναλτι έκανε το 2-0.

Ρόντα- Φίτεσε: 3-3
(Μαλκί 63' πεν., Ντεμούζ 70', Ντοναλντ 90+5'- Χάβενααρ 26', 36', Μπόνι 56')

Και πώς να διεκδικήσεις έτσι τν τίτλο; η Φίτεσε βρέθηκε να νικά με 3-0 τη Ρόντα αλλά τελικά κόλλησε στο 3-3 και απομακρύνθηκε από την κορυφή.
Η Φίτεσε άνοιξε το σκορ με τον Χάβενααρ στο 26ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0, 10 λεπτά μετά. Η Φίτεσε έδειχνε να καθαρίζει το ματς στο 56', όταν και ο Μπόνι έκανε το 3-0, αλλά η Ρόντα μείωσε στο 63' με το πέναλτι του Μαλκί. Οι γηπεδούχοι μείωσαν κι άλλο με τον Ντεμούζ στο 70' και στο 90+5' Ντόναλντ έκανε το τελικό 3-3.