Αυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται!

22:14 11/4/2014 - Πηγή: AEK365

Με ψυχή και ενέργεια τα κορίτσια της ΑΕΚ έδειξαν έτοιμες για την κατάκτηση του τίτλου! Συγκεκριμένα, η Ένωση στον πρώτο τελικό του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών νίκησε με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο κλειστό του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφεια κι έκανε βήμα για την κατάκτηση του τίτλο.
Ο λαός της ΑΕΚ

έδωσε ώθηση στις «κιτρινόμαυρες» του Μανώλη Ρουμελιώτη και δεν σταμάτησε λεπτό το τραγούδι ζητώντας το Πρωτάθλημα!
Πλέον οι «κιτρινόμαυρες» θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη, αλλά δείχνει έτοιμη να κάνει το 3-0 στη σειρά των τελικών για να πανηγυρίσει την κούπα.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπορεί να μην ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, ωστόσο στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και έδειξε στον Ολυμπιακό πως δεν θα έχει εύκολο έργο. Τα κορίτσια, παρουσίασαν καλές προσπάθειες σε μπλοκ και υποδοχή, με τις φιλοξενούμενες να δείχνουν ανταγωνιστικές και το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από πολλές ισοπαλίες. Η Ένωση, όμως με την Παπαφωτίου να παίρνει πάνω της το σετ σε κρίσιμο σημείο, με έναν πόντο και 2 σερί άσους έκανε το 24-21, ενώ με καρφί της Φερνάντες, έγινε το 1-0 στα σετ.
Στη συνέχεια, η ΑΕΚ είχε ένα μπλακ άουτ και οι «ερυθρόλευκες» με καλό μπλοκ και σερβίς πίεσε την ομάδα του Ρουμελιώτη και πήρε και προβάδισμα (6-10). Τα κορίτσια δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στη συνέχεια κι έμειναν πίσω, δίνοντας στον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να ισοφαρίσει στα σετ (1-1).
Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Όλα άλλαξαν, όμως στο 16-16, όταν το σερβίς ανέλαβε η Τοτσιδου, η οποία διαμόρφωσε το 22-16 και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα της με 2-1 σετ, αφού παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, που μείωσαν σε 24-21, πήρε με πλασέ τον τελευταίο πόντο και χαρακτηρίζεται πρωταγωνίστρια του σετ.
Δυναμικά ξεκίνησαν οι «κιτρινόμαυρες» και στο τέταρτο σετ. Κατάφεραν από το ξεκίνημα, λοιπόν με συνοπτικές διαδικασίες να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας (10-4). Ενώ, με την Καββαθά να δίνει πολύτιμους πόντους και την Τοτσίδου να πραγματοποιεί ένα πολύ καλό παιχνίδι η Ένωση διατήρησε την κυριαρχία της μέχρι το τέλος και έφτασε σε μια σημαντική νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-21, 17-25, 25-21, 25-18.

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 12 (6/13 επ., 2 άσο, 4 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (8/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 30% υπ. - 20% άριστες), Γιακουμή 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γιόσοβιτς 12 (10/37 επ., 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 7 (1/4 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες), Ρόγκα -λ (62% υπ. - 50% άριστες) / Κρουκ, Λαδένη, Καββαθά 9 (5/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ).

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 13 (9/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κοσμά 7 (6/27 επ., 1 άσο, 38% υπ. - 21% άριστες), Κις 13 (10/37 επ., 3 μπλοκ), Μονζόνι 10 (6/19 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/7 επ., 2 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 10 (7/24 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. - 26% άριστες), Κονόμι - λ (47% υπ. - 32% άριστες) / Κοκκινάκη -λ, Κωνσταντίνου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τέζα, Λαμπρούση.