Ξέσπασμα με μάγο Μπαρμπόσα

18:49 29/8/2014 - Πηγή: AEK365

Από την ΑΕΚ του πρώτου ημιχρόνου κρατάμε το γκολ του Κολοβέτσιου και κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο. Από την ΑΕΚ όμως του δευτέρου ημίχρονου κρατάμε τα... πάντα! Ένα ξέσπασμα της Ένωσης, ειδικά στο 20λεπτο από το 55' έως το 75' ήταν αρκετό να φτάσει στο τελικό 4-0 και εκτός αυτού να κάνει τον κόσμο της πανευτυχή! Ένα... total football από την Ένωση αυτό το διάστημα με πίεση, τρεξίματα, αυτοματισμούς, κάθετες πάσες,

ευκαιρίες και γκολ. Και όλα αυτά χωρίς τον Πέτρο Μάνταλο...

Τον Αλεσάντρε Ντακόλ επέλεξε τελικά ο Τραϊανός Δέλλας να ξεκινήσει το ματς αντικαθιστώντας τον τιμωρημένο Μάνταλο. Ο Βραζιλιάνος δεν έχει την ποιότητα του Έλληνα μεσοεπιθετικού, η απουσία του οποίου φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο. Γενικά η ΑΕΚ στα πρώτα 45 λεπτά έδειξε κάπως «μαγκωμένη». Περισσότερο... αγχωμένη, ίσως, εξαιτίας του πρώτου επίσημου αγώνα. Παρ' όλα αυτά έβγαλε φάσεις και πέτυχε ένα γκολ, στο 24' με σουτ του Κολοβέτσιου έπειτα από γύρισμα του Πλατέλλα. Μία ΑΕΚ λοιπόν, που μπήκε δυνατά στον αγώνα και προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο είχε ως... αχίλλειο πτέρνα της τις αντιδράσεις της στην κόντρα επίθεση του Φωκικού. Τρεις φορές στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν τη μπάλα από την περιοχή του, βγήκαν άδεια την άμυνα του δικεφάλου και χτύπησαν στην κόντρα. Οι παίκτες του Δέλλα αντί να κάνουν κάποιο φάουλ και να σταματήσουν την εξέλιξη της φάσης προσπαθούσαν «καθαρά» να κλέψουν τη μπάλα, χωρίς όμως με τα καταφέρουν. Όλα αυτά έφεραν ως αποτέλεσμα ο Φωκικός να κάνει δύο καλές φάσεις, εκ των οποίων η μία εντυπωσιακή σε σουτ του Γκάτσεσα στο 20', με τον Ανέστη να δείχνει τα αντανακλαστικά του, να πετάγεται στο «γάμα» της εστίας του και να διώχνει σε κόρνερ.

Και μιας και ο λόγος για τα κόρνερ: Επτά τον αριθμό κέρδισε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, όμως μόλις σε ένα έβγαλε φάση. Σε όλα τα υπόλοιπα οι αμυντικοί του Φωκικού έδιώχναν εύκολα. Από εκεί και πέρα είχαμε και θετικά στο παιχνίδι της ΑΕΚ: Είχε πάθος η ομάδα, είχε ένα πλάνο στο γήπεδο. Ο Κορδέρο ήταν εκείνος που έκανε πολύ δουλειά στο κέντρο, ενώ ο Ανάκογλου δεν πήρε πολλές μπάλες να φτιάξει παιχνίδι. Γενικά η ΑΕΚ έπαιζε από τα πλάγια με τους Πεταυράκη - Μπαρμπόσα από τα αριστερά και Μπακάκη - Πλατέλλα από τα δεξιά να κάνουν όλο το παιχνίδι της Ένωσης. Υπήρχε ένα θέμα στην τελική πάσα, όμως η ανάπτυξη ήταν καλή κάποιες στιγμές όταν η ΑΕΚ πατούσε... γκάζι. Ο Αραβίδης με τον Ντακόλ ήταν καλά κλεισμένοι και δεν μπορούσαν να μπουν στη ροή των φάσεων και αναγκαστικά η Ένωση προσπαθούσε να απειλήσει με μακρινά σουτ. Το γκολ ήρθε όπως προείπαμε από τον Κολοβέτσιο στο 24', ένα γκολ που βάση εικόνας (είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες η ΑΕΚ) δικαιούταν.

Πάτησε γκάζι...

Στην επανάληψη είδαμε μία... άλλη ΑΕΚ. Η ομάδα του Δέλλα πάτησε γκάζι και μπορεί στο 48' να μην έδωσε ο διαιτητής πέναλτι στον Πλατέλλα (είχε κλείσει τα... μάτια ο ρέφερι σε πέναλτι και στον Μπαρμπόσα στο πρώτο ημίχρονο) εν συνεχεία ήταν καταιγιστική. Ο Ανάκογλου πήρε μπροστά, ο Μπαρμπόσα και ο Πλατέλλας έγιναν αποτελεσματικοί και η Ένωση «έκρυψε» τη μπάλα από το 55' έως το 75'. Με γρήγορο ποδόσφαιρο, με κάθετες πάσες, με αλλαγές παιχνιδιού, με πίεση στον αντίπαλο, με κλεψίματα, με λίγα λάθη στην άμυνα που ευτυχώς δεν πλήρωσε, για να φτάσει στο σημείο να πετύχει τρία υπέροχα γκολ μέσα σε αυτό το διάστημα.

Αρχικά στο 57' με τον Πλατέλλα να κάνει το τέλειο φαλτσαριστό τεχνικό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Κατόπιν, τον ίδιο παίκτη να βγάζει σέντρα συστημένη στο κεφάλι του Μπαρμπόσα με τον Πορτογάλο να το «καρφώνει». Στη συνέχεια ο τελευταίος έγινε δημιουργός: έδωσε όμορφη παράλληλη μπαλιά στον Ανάκογλου που έκανε εξαιρετική κάθετη κίνηση στο χώρο χωρίς τη μπάλα, ένα κοντρόλ και πάνω στην κίνηση έπιασε ένα υπέροχο σουτ γράφοντας το 4-0.

Ήταν εκπληκτική ΑΕΚ αυτό το διάστημα... Ένα τέλειο 20λεπτο με γκολ και φάσεις και έναν Φωκικό να μη μπορεί να ακολουθήσει. Ο Δέλλας είχε φροντίσει στο 60' να βγάλει τον κακό Ντακόλ περνώντας στο γήπεδο τον Ζόριτς, με τον Μαυροβούνιο να δίνει αυτό που δεν έδωσε ο Βραζιλιάνος: κάθετη πάσα και σουτ.

Το επίσης σημαντικό για την ΑΕΚ είναι πως μέχρι το φινάλε κυνήγησε και πέμπτο γκολ. Με τους Ζόριτς, Μπαρμπόσα και Ντούνη (είχε περάσει στη θέση του Πλατέλλα νωρίτερα) να κάνουν... τρομερά πράγματα η Ένωση έχασε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η ουσία είναι πως ακόμη και χωρίς πέμπτο γκολ η ΑΕΚ πήρε την... πρόκριση, καθώς πρέπει να γίνουν πράγματα και θαύματα στον επαναληπτικό.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Κορδέρο, Ανάκογλου (80' Ρόβας), Πλατέλλας (Μ. Ντούνης), Μπαρμπόσα, Ντακόλ (60' Ζόριτς), Αραβίδης

Φωκικός: Γιαννικόγλου, Μουστάκης, Καντούτσης (60' Καρυπιάδης), Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Σαϊν (87' Κορκοτζέλος), Σκαρίμπας, Γκατσέσα, Καλλέργης, Πολυχρονάκης, Χαριτίδης (74' Ντάμπος)