21:34 15/7/2014 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE-2ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Σπάρτα Πράγας-Λεβάντια Ταλίν:7-0
Γήπεδο: Stadion Letná

Πάρτι έκανε η Σπάρτα Πράγας που κέρδισε με 7-0 τη Λεβάντια Ταλίν και πέρασε από σήμερα. Πέντε γκολ ο Λάφατα.

Το σκορ άνοιξε ο Λάφατα στο 22' και ο ίδιος έκανε το 2-0 στο 44'. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Λάφατα με πέναλτι έκανε το 3-0 και στο 55' ο Τίποριτς με αυτογκόλ έκανε το 4-0. Ο Λάφατα με ακόμη δύο γκολ στο 57' και στο 60' έγραψε το 5-0

και στο 84' ο Πρίκριλ διαμόρφωσε το τελικό 7-0.

Κλίφτονβιλ-Ντέμπρετσεν: 0-0
Γήπεδο: Solitude

Στο 0-0 έμειναν Κλίφτονβιλ και Ντέμπρετσεν και η πρόκριση μένει ανοιχτή.

Παρτιζάν-HB: 3-0
Γήπεδο: Stadion Partizana

Στην επόμενη φάση βρίσκεται από σήμερα η Παρτιζάν, καθώς κέρδισε με 3-0 την ΗΒ. Πρωταγωνιστής ο Λάζοβιτς, οποίος υπήρξε στόχος της ΑΕΚ.

Ο Λάζοβιτς άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, ενώ στο 64' έκανε και το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σκούλετιτς στο 71'.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Ζαλγκίρις: 2-0
Γήπεδο: Μαξιμίρ

Άλμα πρόκρισης έκανε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ που κέρδισε με 2-0 τη Ζαλγκίρις.

Το σκορ άνοιξε ο Σουντανί στο 58ο λεπτό, ενώ στο 70' ο Αντολίτς διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του

Βαλέτα-Καραμπάκ Αγκντάμ: 0-1
Γήπεδο: Εθνικό Στάδιο Τα'Κάλι

Προβάδισμα πρόκρισης πήρες η Καραμπάκ από το Αζερμπαϊτζάν, καθώς κέρδισε με 1-0 μέσα στην έδρα της Βαλέτας από τη Μάλτα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο γνωστός μας από τη θητεία του στην Ελλάδα, Σουμπίνιο, με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 17ο λεπτό. Στο 84' η Βαλέτα έχασε με κόκκινη τον Καμιλιέρι που έκανε πέναλτι, αλλά ο Αλμέιδα δεν μπόρεσε από τα 11 μέτρα να κάνει το 2-0.

Σλόβαν Μπρατισλάβας-The New Saints: 1-0
Γήπεδο: Štadión Pasienky

Τον πρώτο λόγω για πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ, απέκτησε η Σλόβαν Λίμπερετς, που κέρδισε με 1-0 τη The New Saints.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τσίκος στο 52ο λεπτό με όμορφο σουτ εκτός περιοχής που κόντραρε και σε πόδι αμυντικού.

ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ-Σκεντέρμπεου: 0-0
Γήπεδο: Borisov Arena

Η ΜΠΑΤΕ παρότι ήταν το απόλυτο φαβορί στο ματς με την Σκεντέρμπεου, κόλλησε στο 0-0 και πλέον η Αλβανική ομάδα θα παλέψει στην έδρα της για την πρόκριση.

Σερίφ Τιρασπόλ-Σουτιέσκα: 2-0
Γήπεδο: Bolshaya Sportivnaya Arena

Τεράστιο άλμα πρόκρισης έκανε η Σερίφ Τιρασπόλ, που κέρδισε με 2-0 την Σουτιέσκα.

Οι Μολδαβοί άνοιξαν το σκορ με τον Μουρεσάν στο 71ο λεπτό, ενώ στ 87' ο Ισά έκανε το 2-0.

Ζρίντσκι-Μάριμπορ: 0-0
Γήπεδο: Stadion Bijeli Brijeg

Δεν μπόρεσε να λυγίσει την Ζρίντσκι η Μάριμπορ καθώς έμειναν στο 0-0 και η πρόκριση θα παιχτεί στον επαναληπτικό. Οι γηπεδούχοι έχασαν τον Μουνίμοβιτς με κόκκινη στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Σάντα Κολόμα-Μακάμπι Τελ Αβίβ: 0-1
Γήπεδο: Estadi Comunal d'Andorra la Vella

Σημαντικό προβάδισμα για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, που κέρδισε με 1-0 την Σάντα Κολόμα μέσα στην Ανδόρα.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Πρίκα στο 62ο λεπτό.

Ραμποτνίσκι-HJK: 0-0
Γήπεδο: Skopje City Stadium

Στο 0-0 κόλλησαν Ραμποτνίσκι και Ελσίνικι και η πρόκριση θα κριθεί στο δεύτερο ματς.

ΚR-Σέλτικ: 0-1
Γήπεδο: KR-Völlur

Με το ζόρι κέρδισε την ΚR η Σέλτικ, που με γκολ στο 84' επικράτησε με 1-0