100+1 για Κριστιάνο Ρονάλντο

11:00 3/11/2011 - Πηγή: AEK365

Στο 25ο λεπτό στο "Ζερλάν" ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έδωσε προβάδισμα στην Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Λιόν και παράλληλα έφτασε τα 100 γκολ με την φανέλα της ισπανικής ομάδας που λίγο αργότερα έγιναν 101 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 69ο λεπτό με την οποία διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως την επίδοση των 101 γκολ, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός την πέτυχε αγωνιζόμενος σε 105 επίσημα παιχνίδια της Ρεάλ

Μαδρίτης και συγκεκριμένα αγωνιζόμενος για 8.741 λεπτά. Μάλιστα, από το πρώτο τέρμα που σημείωσε στις 29 Αυγούστου 2009 κόντρα στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκοράρει 0.96 φορές ανά αγώνα.

Στόχος πλέον του Κριστιάνο Ρονάλντο είναι να μπει στην πρώτη δεκάδα της λίστας των κορυφαίων σκόρερ στην ιστορία της Ρεάλ Μαδρίτης με τον Μίτσελ Γκοζάλεθ να βρίσκεται στην 10η θέση με 130 γκολ σε 559 εμφανίσεις.