«Ξύπνησε» ο Malone των Λάιτνινγκ

06:27 3/3/2012 - Πηγή: OnSports

Με «χρυσό» γκολ του Ryan Malone, οι Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ κέρδισαν τους Νιου Γιορκ Ρέιντζερς με 4-3 στην παράταση.

Ο Malone είχε δέκα παιχνίδια χωρίς τέρμα, αλλά επανήλθε στις ατομικές επιτυχίες, όταν τον χρειάστηκαν οι «μπολτς». Με δικό του σουτ, άλλωστε, οι Λάιτνινγκ πήραν τον επιπλέον βαθμό στην παράταση.

Νωρίτερα, ο Steven Stamkos είχε βάλει μπροστά τους «κεραυνούς» με 3-2 σημειώνοντας το 45ο του φετινό

γκολ. Εντούτοις, ο Brandon Dubinsky «απάντησε» στον πρώτο σκόρερ του NHL και έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι Tom Pyatt και Teddy Purcell ήταν αυτοί που ισοφάρισαν αρχικά σε 2-2, αφού οι Artem Anisimov και Marian Gaborik είχαν διαμορφώσει το 2-0 υπέρ των πρωτοπόρων της ανατολικής περιφέρειας της λίγκας προγενέστερα. Μάλιστα οι Ρέιντζερς έχασαν μόλις για τρίτη φορά φέτος σε παιχνίδι που άνοιξαν το σκορ.

Πλέον, οι πρωτοπόροι της Altantic έχουν 89 βαθμούς και παραμένουν αρκετά μπροστά από τις υπόλοιπες ομάδες της Ανατολής. Από την πλευρά τους, οι Λάιτνινγκ συμπλήρωσαν 66 βαθμούς και βρέθηκαν τέσσερις μακριά από την προνομιούχα οκτάδα του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ.