«Οδηγός» ο Hossa στην Οτάβα

05:52 3/3/2012 - Πηγή: OnSports

Οι Σικάγο Μπλάκχοκς επικράτησαν των Ότουα Σένατορς με 2-1 στην καναδική πρωτεύουσα έχοντας τον Marian Hossa σε καλή βραδιά.

Η 13η επιλογή του ντραφτ του 1997 πέτυχε το νικητήριο γκολ στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ενώ ο Bryan Bickell είχε ισοφαρίσει λίγα αγωνιστικά λεπτά νωρίτερα σε 1-1. Ακόμα, ο Ray Emery έκανε 25 αποκρούσεις στην πρώτη του εμφάνιση

στην Οτάβα μετά την αποδέσμευσή του από τους «σενς» το 2008.

Ακολούθησε μία τρίτη περίοδος γεμάτη δράση και ευκαιρίες, αλλά ο Emery, κυρίως, φρόντισε να παραμείνει αναλλοίωτο το σκορ. Για τους Σένατορς ξεκίνησε βασικός για τρίτο διαδοχικό ματς ο Robin Lehner, αφού ο βασικός γκολκίπερ των «πρωτευουσιάνων», Craig Anderson, παραμένει στο περιθώριο λόγω τραυματισμού.

Το σκορ είχε ανοίξει, πάντως, στο πρώτο 20λεπτο με τον Milan Michalek. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν κράτησαν υπέρ τους το σκορ και έμειναν στους 76 βαθμούς και στην έβδομη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL. Από την άλλη, οι «μαυραετοί» άθροισαν 77 και βρέθηκαν στην έκτη θέση της Δύσης.