Τρομερά… μωρά!

03:32 8/7/2011 - Πηγή: OnSports
Η νεανική Κόστα Ρίκα, ακολουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες του Ρικάρντο Λα Βόλπε, επικράτησε με 2-0 της Βολιβίας που τελείωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες.Υποτίθεται ότι η Κόστα Ρίκα είναι καλεσμένη στο Κόπα Αμέρικα, έτσι ώστε να… συμπληρωθούν οι 12 ομάδες και να μπορέσει να διεξαχθεί η διοργάνωση. Έχοντας τελειώσει πρόσφατα τις υποχρεώσεις της στο Gold Cup, ο Ρικάρντο Λα Βόλπε επέλεξε νεαρούς ποδοσφαιριστές στην αποστολή για να πάρουν εμπειρίες.Στην πρεμιέρα, παρόλο που αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από πολύ νωρίς, κατάφερε να δυσκολέψει αρκετά την
Κολομβία, χωρίς να μπορέσει να πάρει θετικό αποτέλεσμα.Η εμφάνισή της μόνο τυχαία δεν ήταν όμως. Αυτό αποδείχθηκε στο «23 Αυγούστου» όπου επικράτησε κατά κράτος της Βολιβίας, παίρνοντας τη νίκη με 2-0 θέτοντας ταυτόχρονα ισχυρή υποψηφιότητα για να πάρει τη πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.Τα… μωρά του Αργεντινού τεχνικού έκαναν ότι ακριβώς τους είχε ζητήσει και αφού βγήκαν αλώβητα από το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας στο τελικό 2-0, όπου η Βολιβία θα πρέπει να αισθάνεται και τυχερή.Το απόλυτο «μηδέν»Το πρώτο ημίχρονο ίσως και να ήταν το χειρότερο σε όλη τη διοργάνωση μέχρι στιγμής. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τις αντίπαλες εστίες και οι μοναδικές υποψίες ευκαιριών ήρθαν από στημένες φάσεις.Η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία ήρθε από την Κόστα Ρίκα στο 28’. Ο Λεάλ έκανε την σέντρα, με τον Μαρτίνεζ να πιάνει την κοντινή κεφαλιά και την μπάλα να κοντράρει στον Ρόκα και να καταλήγει κόρνερ.Κατά τα άλλα τίποτα αξιόλογο δεν σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.Η δικαίωση της πειθαρχίαςΓια να μπορέσει μία ομάδα που θεωρείται αουτσάιντερ να κάνει εκπλήξεις πρέπει να είναι τέλεια σε ότι αφορά το πειθαρχικό κομμάτι. Μην ξεχνάμε ότι έτσι πήρε η Ελλάδα το Euro 2004.Έτσι ο Ρικάρντο Λα Βόλπε έβλεπε 11 μαχητές στον αγωνιστικό χώρο που ακολουθούσαν κατά γράμμα τις εντολές του. Για αυτόν τον λόγο δεν άργησε να έρθει και η δικαίωση.Με κινητήριο μοχλό τον Ζοέλ Κάμπελ που είναι ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της χώρας, η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στις αντεπιθέσεις της… μύριζε γκολ.Αυτό ήρθε με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού όταν ο Γκεβάρα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το σουτ, το οποίο αποκρούστηκε από τον Αρίας. Ωστόσο στην επαναφορά ο Μαρτίνεζ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τα πιτσιρίκια του Λα Βόλπε.Όλα έδειχναν να τελειώνουν στο 71’ για την Βολιβία. Τότε σε ακόμα μία… θανατηφόρα αντεπίθεση της Κόστα Ρίκα, ο Μόρα βρέθηκε προ κενής εστίας. Το σουτ του όμως αποκρούστηκε από τον Ριβέρο με τα χέρια, με τον αμυντικό της Βολιβίας να αποβάλλεται και την Κόστα Ρίκα να έχει την ευκαιρία να… τελειώσει το παιχνίδι.Ο Γκεβάρα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, με τον Αρίας να αποκρούει. Στην επαναφορά και πάλι ο Γκεβάρα από το ένα μέτρο, είδε τον Αρίας να εκτινάσσεται και να αποκρούει εκ νέου, σε μία από τις καλύτερες αντιδράσεις τερματοφύλακα στην φετινή διοργάνωση.Ωστόσο πέντε λεπτά α