Το… χαβά του ο Αθηναϊκός

Την αήττητη πορεία του εντός των ελληνικών συνόρων συνεχίζει ο Αθηναϊκός και στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.Το συγκρότημα του Γιώργου Ζευγώλη, που παραμένει χωρίς ήττα εδώ και τρία χρόνια, δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στο ΔΑΣΑΛ, τον οποίο κέρδισε στο κλειστό της Εργάνης με 82-49, για την 1η αγωνιστική.Ο νταμπλούχος Ελλάδας ήλεγξε από το ξεκίνημα το ρυθμό του αγώνα (17-4, στο 6’) και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να τον πλησιάσουν σε απόσταση μικρότερη από αυτή των 7π. (34-27 στο 15ο λεπτό).
Οι γηπεδούχες πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 12π. (45-33) και επέστεψαν στο παρκέ αποφασισμένες να «καθαρίσουν» μια και καλή την υπόθεση νίκη…Κράτησαν για περισσότερα από πέντε λεπτά άποντες τις παίκτριες του Άγγελου Γιαννουλάκη, διάστημα στο οποίο έτρεξαν ένα σερί 13-0, ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς στους 28π. στο 23’. Δεν τους ήταν, όμως, αρκετό. Με πιεστική άμυνα και καλές επιθετικές επιλογές βρέθηκαν στο +40 (82-42), στο 35ο λεπτό! Στο σημείο αυτό ο τεχνικός του Αθηναϊκού αποφάσισε να ρίξει στο παρκέ τις νεαρές παίκτριες, οι οποίες τουλάχιστον στην άμυνα αντεπεξήλθαν των προσδοκιών του.Διαιτητές: Πόντας, Γολεγού.Δεκάλεπτα: 23-14, 45-33, 67-41, 82-49.Αθηναϊκός (Ζευγώλης): Καλέντζου 13 (1), Λύμουρα 11 (1), Χατζηνικολάου 8, Κοτσόπουλος 16 (3), Χάντι 9 (1), Σωτηρίου 15, Κεχαγιά, Χαλικιά 4, Καμένου, Ζαχαράκη, Βελούδου, Τσέστερ 6.ΔΑΣΑΛ (Γιαννουλάκης): Τσιχριτζή, Παυλοπούλου, Ναυροζίδου 2, Καλαμπάκου 5 (1), Χριστακοπούλου, Βούλγαρη 2, Ζαχαράκη 2, Κένεντι 14 (2), Διέλα 7, Σιδέρη, Πλανετα 17.