Το 1-0 ο Κολοσσός με μεγάλη ανατροπή!

20:02 9/5/2012 - Πηγή: OnSports

Με ολική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός που βρέθηκε ακόμα και στο -17, κατάφερε και επικράτησε του Πανιωνίου, κάνοντας το 1-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του απέναντι στον Κολοσσό στο πρώτο μεταξύ τους ματς στη «μάχη» για την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με τέσσερις πόντους (14-18).

Έπειτα ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης διατηρούσε το προβάδισμα του και με τον Ντίμπλερ πέτυχε το 24-17 στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χάτεν μείωσε σε 24-19 για να μεγαλώσει και πάλι ο Νίκος Μπάρλος την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στο +12 (19-27).

Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του αγώνα και με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Νίκο Μπάρλο ξέφυγε με 13 πόντους (24-37). Ο Μάρκους Χάτεν μείωσε σε 26-37 με 2/2 βολές, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Και μετά... η ανατροπή!

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος μπήκε και πάλι δυναμικά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με δύο εύστοχες βολές από τον Μπίλι Κις έκαναν το 39-52 τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Κολοσσός πάντως πίεσε και μείωσε με σερί 8-0 σε 49-57 με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Χάτεν. Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε στην τελευταία επίθεση της τρίτης περιόδου να σημειώσει καλάθι και οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με οκτώ πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός κατάφερε να περάσει μπροστά, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ με 63-62 στο 38', ενώ ο Μάρκους Χάτεν ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους για τους γηπεδούχους. Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα, αλλά ο Πανιώνιος έμενε κοντά στο σκορ.

Ο Κολοσσός ωστόσο κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και να πραγματοποιήσει το 1-0 στη σειρά για τις θέσεις 3-4 κόντρα στον Πανιώνιο με 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 24-37, 49-57, 71-68.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 1, Χάτεν 15 (1), Καλαϊτζής 9 (2), Πάνος 1, Γεωργαλής 3, Ασημακόπουλος 9 (1), Μπόικιν 10 (1), Χαρίσης, Τσάμης 11, Χόπσον 12.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 5 (1) , Κιζ 4, Αθανασούλας, Ντίμπλερ 11 (2), Μπατής 3 (1), Καββαδάς 6, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 8, Νάτζφεϊ 8, Παραγυιός 4, Μπάρλος 19 (4).