Την Κυριακή ο 29ος Μαραθώνιος

Την απόσταση των 42.195 μέτρων της Κλασικής διαδρομής θα τρέξουν οι 8.500 από τους 18.000 δρομείς που δήλωσαν συμμετοχή στους αγώνες του 29ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας την Κυριακή 13 Νοεμβρίου

Ο αγώνας που διεξάγεται υπό την αιγίδα της UNESCO και είναι αφιερωμένος στο Βαλκανιονίκη, Γρηγόρη Λαμπράκη εφέτος έχει… διαφορετικό κόσμο, χάρη στις ατομικές δηλώσεις

από το εξωτερικό. Δυστυχώς τα τουριστικά γραφεία προτίμησαν άλλες χώρες λόγω της δύσκολης κοινωνικής κατάστασης στην Ελλάδα. Ετσι , για πρώτη φορά οι συμμετοχές από τη χώρα μας, θα είναι περισσότερες από αυτές των ξένων αθλητών.

Οι 5.000 από τους 18.000 θα τρέξουν στα 10 χλμ και οι 4.500 στα 5 χλμ, ενώ πάνω από 170 συμμετοχές θα έχουμε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαραθωνίου δρόμου, άλλους 100 στον αγώνα 1.000μ των Special Olympics Hellas, 500 ακόμη παιδιών 9-12 ετών για τον αγώνα των 700μ αλλά και εκατοντάδες ακόμη μικρούς αθλητές στους αγώνες που θα κάνουν Δήμοι της Μαραθώνιας διαδρομής, λίγο πριν το πέρασμα των αθλητών του Μαραθωνίου.

Περίπου μισή ώρα και για την ακρίβεια 23 λεπτά, θα διαρκέσει η εκκίνηση και για τους τελευταίους η Οργανωτική Επιτροπή έχει ορίσει ένα όριο τερματισμού που φτάνει τις 8 ώρες και έτσι θα πρέπει να έχουν τερματίσει μέχρι τις 17.30 το απόγευμα.

Η εκκίνηση του διεθνή Μαραθωνίου, του Πανελληνίου πρωταθλήματος και του Δυναμικού Βαδίσματος θα δοθεί στις 09.00 από την ιστορική αφετηρία στο Μαραθώνα και η άφιξη του πρώτου αθλητή στο Καλλιμάρμαρο αναμένεται λίγο μετά τις 11.10 και της πρώτης αθλήτριας μετά τις 11.30.

Η εκκίνηση των αγώνων 5 και 10 χλμ θα δοθεί έξω από το Παναθηναϊκό στάδιο στις 09.30 και οι δρομείς θα τερματίσουν μέσα στο Καλλιμάρμαρο με εκτιμώμενη ώρα άφιξης του πρώτου αθλητή των 5 χλμ στις 09.45 και των 10 χλμ στις 10.00. Ο αγώνας των 1.000μ Special Olympics θα αρχίσει στις 10.40 (εκκίνηση Στύλοι Ολυμπίου Διός) με άφιξη του πρώτου δρομέα στα Στάδιο στις 10.50.

Νικητής πέρυσι στο Μαραθώνιο ήταν ο Κενυάτης, Ράιμον Μπετ με χρόνο 2:12:40 (ρεκόρ αγώνα), ενώ τον ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Τζόναθαν Κιπκορίρ με 2:14:05 και Έντουιν Κιμουτάι με 2:15:21.

Στις γυναίκες νίκησε η Λιθουανή Ράσα Ντραζνταουκάιτε με 2:31:06, που είναι επίσης ρεκόρ Κλασικού Μαραθωνίου, με 2η την Ρωσίδα Ολγα Γκλοκ με 2.33.51 και 3η την Ουκρανή Σβιτλάνα Στάνκο με 2.38.59.

Από τους Ελληνες νίκησε ο Μιχάλης Παρμάκης του ΠΓΣ που ήταν 15ος στη γενική με 2:20:48. Δεύτερος στην κατάταξη κατετάγη ο νικητής του 2009, Δημήτρης Θεοδωρακάκος του Ολυμπιακού με 2:21:44 και τρίτος ο Κώστας Πούλιος του ΠΑΟ με 2:25:19.

Στις γυναίκες πρώτη ήταν Τίνα Κεφαλά της ΑΕΚ με 2:40:36 στην πρώτη εμφάνισή της στο Μαραθώνιο η οποία λόγω τραυματισμού δεν θα αγωνιστεί φέτος που ήταν και 5η στο σύνολο. Δεύτερη στην κατάταξη του πρωταθλήματος ήταν η Μάγδα Καρίμαλη (ΓΑΣ Ιλισός) με 2:44:58 και 3η η Μάγδα Γαζέα (ΑΓΕ Ζακύνθου) με 2:47:19.