Συναρπαστικό ματς με νικητή τον Παμβοχαϊκό στον Έβρο

Ο Παμβοχαϊκός πέρασε από το κλειστό της Αλεξανδρούπολης, κερδίζοντας τον Εθνικό με 3-2.

Στο πιο συναρπαστικό ματς της 7ης αγωνιστικής, ο Παμβοχαϊκός συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα, περνώντας και από το γήπεδο της Αλεξανδρούπολης με 3-2.

Στο κατάμεστο κλειστό της ακριτικής πόλης, ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και πήρε το πρώτο σετ με 25-22, με τον Εθνικό να απαντά με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο (25-22) και να πετυχαίνει την πρώτη ανατροπή του αγώνα στο τρίτο σετ,

όπου ενώ έχανε με 22-24 επικράτησε με 32-30 μετά από 41 λεπτά.

Ο Παμβοχαϊκός όμως με μπροστάρη τον Ντουσάρμ έκανε το ξέσπασμα του μετά το 18-17 του δ' σετ και ισοφάρισε σε 2-2 για να οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ όπου οι γηπεδούχοι άγγιξαν τη νίκη όταν προηγήθηκαν με 13-10 και 14-12.

Οι φιλοξενούμενοι όμως «έσπασαν» τα δύο ματς μπολ του Εθνικού με τον Κώστα Στιβαχτή να εξελίσσεται σε καθοριστικό παίκτη του αγώνα (από τη γραμμή του σερβίς) και πήραν τελικά τη νίκη με 18-16 με δύο επιθέσεις του Ντουσάρμ.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 34-32, 20-25, 16-18

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Κόβατς 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 3, Γραμματικάκης 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Γκονζάλες 29 (25/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 20 (16/31 επ., 3 άσοι, 67% υπ. - 59% άριστες), Κουμεντάκης 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ. - 57% άριστες), Μίτρεφ -λ (63% υπ. - 38% άριστες) / Καβαρτζίεφ, Δαλακούρας Κ..

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 8 (8/21 επ., 67% υπ. - 38% άριστες), Ποτότσνικ 14 (12/24 επ., 2 άσοι, 69% υπ. - 56% άριστες), Στιβαχτής 3, Ντουσάρμ 38 (34/49 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Καραγιάννης 13 (11/16 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (78% υπ. - 53% άριστες) / Κούλας, Κατσαούνης, Σζάρεκ, Μπάκας, Μιχαήλογλου