Στους έξι βαθμούς και οι Σταρς

Η… τριπλή κορυφή της δυτικής περιφέρειας έμεινε σταθερή, αφού οι Ντάλας Στάρς ακολούθησαν τα παραδείγματα των Κολοράντο Άβαλανς και Ντιτρόιτ Ρεντ Ουυίνγκς κερδίζοντας με 3-2 τους Σέιντ Λούις Μπλουζ.

Μάλιστα, τα «αστέρια» προηγήθηκαν με 3-0 μέχρι την δεύτερη περίοδο. Συγκεκριμένα, ο Loui Eriksson σημείωσε shorthanded γκολ στο τέλος της πρώτου εικοσαλέπτου. Στο δεύτερο, οι Adam

Burish αι Brenden Morrow διαμόρφωσαν το 3-0, αλλά μόλις είκοσι δευτερόλεπτα έπειτα από το τελευταίο γκολ ο Matt D’ Agostini μείωσε.

Στην συνέχεια, στο τέταρτο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο Chris Stewart «έγραψε» το 3-2 και έβαλε… φωτιά στα τελευταία 16 λεπτά. Ωστόσο, ο Kari Lehtonen αποδείχθηκε ακλόνητος και συμπλήρωσε 36 saves. Φυσικά, ο παραπάνω τερματοφύλακας αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του ματς.

Έτσι, έστω και δύσκολα, η ομάδα του Ντάλας «ανέβηκε» στους έξι βαθμούς έχοντας δώσει τέσσερα ματς. Από την άλλη, οι «μπλε» έμεινα στους δύο σε τρία παιχνίδια.