Στο… 16ο πέναλτι οι Σταρς

Οι Ντάλας Σταρς επικράτησαν στην μεγαλύτερη φετινή διαδικασία πέναλτι των Φίνιξ Κογιότες και πρόσθεσαν δύο βαθμούς στην συγκομιδή τους.

Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 2-2, αλλά τα πέναλτι αποδείχθηκαν… μαραθώνια. Μόλις στον πέμπτο γύρο ευστόχησε ο Patrick O’ Sullivan, αλλά ο Michael Ryder κράτησε την ομάδα του ζωντανή. Στον όγδοο γύρο εκτελέσεων, όμως, ο Trevor Daley έκανε την διαφορά υπέρ των «αστεριών». Αυτή ήταν η… 16η εκτέλεση της βραδιάς.

Στο 60λεπτο, οι «λύκοι» προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά η ομάδα του Ντάλας αντέδρασε σε αμφότερες τις περιπτώσεις. Πρώτα, ο Sheldon Souray ισοφάρισε το τέρμα του Raffi Torres και ο Adam Burish, μόλις 1:01 πριν το τέλος, διαμόρφωσε το 2-2, έπειτα από το γκολ του Shane Doan.

Πλέον, οι πρωτοπόροι της δυτικής περιφέρειας έχουν 14 βαθμούς σε εννέα ματς. Από την άλλη, ο σύλλογος του Φίνιξ βρέθηκε στους οκτώ πόντους.