Στα προημιτελικά οι Κάπιτολς

Οι Ουάσινγκτον Κάπιτολς επικράτησαν των Μπόστον Μπρούινς με 2-1 στην παράταση και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο των playoffs.

Άλλωστε ο αγώνας στη Μασαχουσέτη ήταν ο έβδομος μεταξύ των δύο ομάδων, οπότε θα κρινόταν οπωσδήποτε η πρόκριση. Το γκολ του Joel Ward στο 2:57 του έξτρα χρόνου αποτέλεσε τη διαφορά των δύο συλλόγων και απέκλεισε τους κατόχους του Stanley Cup από τη συνέχεια της φετινής postseason.

O δεξιός επιθετικός των «πρωτευουσιάνων» πήρε ένα

ριμπάουντ και παραβίασε την εστία του Tim Thomas, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26 αποκρούσεις. Στις 31 έφτασε ο έτερος γκολκίπερ, Braden Holtby, ο οποίος αποτέλεσε τη «μορφή» της επταπλής σειράς.

Στο πρώτο 20λεπτο, ο Matt Hendricks είχε βάλει τους «καπς» μπροστά στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ο Tyler Seguin ισοφάρισε. Εν τέλει το ματς κατέληξε στην παράταση, κάτι που συνέβη για τέταρτη φορά στους αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων. Επίσης, όλα τα ματς κρίθηκαν στο γκολ!